ČLÁNOK
Ministri našli v budúcoročnom rozpočte úspory 12 mld. Sk
22. septembra 2000

Vláde SR sa v piatok podarilo nájsť 12 mld. Sk z celkových asi 20 mld. Sk, o ktoré chce znížiť predpokladaný deficit verejných financií na budúci rok. Kabinet zároveň potvrdil cieľ udržať schodok na úrovni 4 % z hrubého domáceho produktu (HDP). Ministerstvo financií vypracuje súhrnnú podobu prijatých opatrení a po hlasovaní o zostávajúcich otvorených otázkach by mali ministri návrh rozpočtu schváliť 4. októbra. Po rokovaní vlády v Brunovciach pri Novom Meste nad Váhom o tom informovala ministerka financií Brigita Schmögnerová spolu premiérom Mikulášom Dzurindom.

Ministri rozhodli, že z privatizačných zdrojov v plánovanom objeme 8 mld. Sk sa prostriedky vo výške 5,2 mld. Sk použijú na zníženie dlhov štátu a 1,2 mld. Sk na reformu armády, takže zostane podstatne menej prostriedkov na rozvojové projekty. Nerozdelených zostalo 1,6 mld. Sk. Zmiernením deficitu Sociálnej poisťovne dôjde k zvýšeniu deficitu štátneho rozpočtu, ktorý ministerka financií zatiaľ nevedela spresniť.

B. Schmögnerová ocenila, že sa podarilo odstrániť deformáciu pri platbách štátu za ekonomicky neaktívnych poistencov do fondov Sociálnej poisťovne. Štát bude od budúceho roka platiť 27,5 % z vymeriavacieho základu celých 3200 Sk. Podľa ministerky financií budúcoročný štátny rozpočet zatiaľ nedovoľuje urobiť takýto krok aj v prípade platieb do zdravotných poisťovní, avšak aj do nich pôjde v roku 2001 o 2,5 mld. Sk viac. Vláda sa v piatok dohodla aj na valorizácii miezd v štátnej správe o 4 % a učiteľov o 7 %.

Ďalšou prioritou vlády ostáva aj v budúcom roku reštrukturalizácia bánk, na ktorú by si mala vláda požičať až 9,8 mld. Sk. Krytie týchto nákladov chce zabezpečiť emisiou štátnych dlhopisov, alebo cez úver EFSAL od Svetovej banky, prípadne prostredníctvom pôžičky od EBRD.

Napriek zostávajúcim otvoreným otázkam premiér spolu s ministerkou financií vylúčili, že sa nepodarí udržať budúcoročný deficit verejných financií v rozpätí 4 % HDP. Kabinet musí predložiť návrh rozpočtu do parlamentu do 15. októbra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS