ČLÁNOK
Ministri financií uzavreli dohodu o dani z kapitálových výnosov
27. novembra 2000

Európska únia (EÚ) dosiahla konečne dohodu, ktorou sa obmedzia daňové úniky v európskom bloku a ktorá by eventuálne mohla skončiť bankové tajomstvo. Hovorkyňa francúzskeho ministerstva financií uviedla, že ministri financií EÚ dosiahli úplnú dohodu ohľadom balíka opatrení v tejto záležitosti.

Podľa dohody si bude väčšina štátov EÚ bude vzájomne poskytovať informácie o kapitálových výnosoch nerezidentov, ktoré potom môžu zdaňovať krajiny ich pôvodu. Avšak krajiny, ktoré nesúhlasia s presunom informácií, budú môcť počas prechodného sedemročného obdobia namiesto dane z kapitálových výnosov zaviesť zrážkovú daň z príjmov.

Hovorkyňa francúzskeho ministerstva financií uviedla, že Luxemburg, Španielsko a Rakúsko zmenili svoj počiatočný odpor a pristúpili na kompromis. Dohoda znamená, že direktíva o dani z kapitálových výnosoch vstúpi do platnosti od roku 2003 za podmienky, že ostatné finančné centrá, vrátane USA a Švajčiarska požiadajú o rovnaké kritériá.

Avšak Veľká Británia, ktorá výrazne nesúhlasila s predchádzajúcimi návrhmi o zrážkovej dani v EÚ, argumentovala, že dane poškodia lukratívny trh eurobondov v Londýne. Britskí minister financií Gordon Brown na tlačovej konferencii uviedol, že Británia zrážkovú daň neprijme. Ministri financií EÚ sa ďalej dohodli, že dlhopisy emitované pred 1. marcom 2001 budú oslobodené od zrážkovej dane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS