ČLÁNOK
Ministri financií rokovali najmä o opatreniach po útokoch na USA
24. septembra 2001

Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) vzali v sobotu na neformálnej schôdzke v belgickom Liege na vedomie správu o finančných dôsledkoch rozšírenia na rozpočet EÚ do roku 2006, konkrétne závery však únia prijme až na decembrovom summite v Bruseli. EÚ vydelila z finančného rámca na roky 2000 až 2006 prostriedky na šesť nových členov a to počnúc rokom 2002. V týchto sumách nie je však započítaná účasť budúcich nových členov na spoločnej poľnohospodárskej politike a najmä na jej najlukratívnejšej časti – priamych platbách. Spochybňované sú aj sumy vydelené pre nových členov v rámci štrukturálnych a kohéznych fondov. Pätnástka musí takisto vziať do úvahy fakt, že únia sa do roku 2006 rozšíri nie o šesť, ale zrejme až o 10 nových krajín a že ani jedna z krajín nebude v EÚ skôr ako v roku 2004. Hoci práve rozšírenie a globalizácia mali byť hlavnými témami dvojdňového rokovania ministrov financií, únia sa venovala najmä rozličným aspektom situácie po teroristických útokoch proti USA.

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk sa dohodli, že posilnia boj proti financovaniu

medzinárodnému terorizmu a praniu špinavých peňazí. Vyjadrili presvedčenie, že sa im podarí čo najviac minimalizovať negatívne dôsledky teroristických útokov proti USA na vývoj ekonomiky v EÚ. V úsilí potlačiť zneužívanie takýchto situácií poverili Európsku komisiu, aby priebežne sledovala pohyby na finančných trhoch. Apelovali na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu, aby znížila cenu ropy, čo by bol dobrý impulz pre ekonomický rast. EÚ vyzvala na rýchlu ratifikáciu a uplatňovanie v praxi rezolúcie OSN proti financovaniu svetového terorizmu, čo by malo umožniť aj zmrazenie prostriedkov saudskoarabského milionára Usámu bin Ládina. Belgický minister financií Didier Renyders zdôraznil potrebu výmeny informácií a zostavenia zoznamov podozrivých.

Ministri financií EÚ sa dohodli aj na systéme štátnych záruk pre letecké spoločnosti, ktoré po útokoch na USA čelia prudkému zvyšovaniu cien poistného. Vlády prevezmú na seba na jeden mesiac záruky za rozdiel medzi týmito čiastkami a normálnym poistným, zaplateným leteckými spoločnosťami. V rámci diskusie o globalizácii sa ministri dohodli, že poveria Európsku komisiu, aby sa zaoberala otázkami ako zriadenie tzv.Tobinovej dane zo špekulatívnych finančných transakcií a posúdili, ktoré z viacerých predložených iniciatív sú realizovateľné. Treba skúmať najmä výhody a nevýhody zavedenia dane z obchodu so zbraňami.

D. Reynders si pochvaľoval fakt, že počas schôdzky nedošlo k nijakým vážnejším stretom medzi antiglobalistami a políciou, pričom podľa jeho slov ide aj o prejav novej politiky EÚ pod belgickým vedením a snahu Bruselu viesť s nimi dialóg.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS