ČLÁNOK




Ministri financií krajín G7 o vývoji svetovej ekonomiky
9. júla 2001

Na zasadnutí v Ríme vyjadrili ministri financií siedmich najvyspelejších krajín sveta, takzvanej skupiny G7, nádej v úspešné prekonanie súčasného útlmu svetovej ekonomiky. Zhodli sa v tom, že prosperita každej z hlavných ekonomických zón sveta – Severnej Ameriky, Európy a Japonska – je kľúčovým predpokladom pre dosiahnutie oživenia globálnej ekonomiky, pričom nie je správne navzájom sa obviňovať z toho, kto spôsobil súčasný útlm svetovej ekonomiky.

Minister financií USA Paul O’Neill oznámil, že americká ekonomika, ktorá stagnuje od druhej polovice minulého roku, by mohla oživiť a do konca tohto roku dosiahnuť mieru rastu 2 % a v budúcom roku až 3 %. Tieto optimistické odhady sprevádzali podobné vyjadrenia ministrov financií ďalších zúčastnených krajín – Japonska, Kanady, Nemecka, Francúzska, Talianska a Veľkej Británie. Vyhlásenia predstaviteľov USA na adresu Európy a Japonska, aby vykonali viac úsilia na riešenie problémov svetovej ekonomiky, vyprovokovali priamu reakciu francúzskeho ministra financií Laurenta Fabiusa, ktorý povedal, že hlavnou príčinou spomalenia rastu svetovej ekonomiky je útlm hospodárstva USA. Jeho vyjadrenie podporil aj nemecký minister financií Hans Eichel.

Po skončení zasadnutia nebolo zverejnené žiadne oficiálne komuniké, aké sa zvyčajne publikuje po podobných stretnutiach, pretože ministri zasadli v Ríme s cieľom „vydláždiť cestu“ k summitu predstaviteľov krajín G7, ktorý sa uskutoční v talianskom Janove 20. až 22. júla. Účastníci zasadnutia oznámili, že hoci sa rast svetovej ekonomiky v priebehu minulého roku spomalil výraznejšie ako sa očakávalo, pretrvávajúce silné ekonomické fundamenty a pevná medzinárodná kooperácia by mali poskytnúť solídny základ pre obnovenie expanzie. Viacerí ministri upozornili na obavy týkajúce sa negatívnych vplyvov vysokých svetových cien ropy na globálnu ekonomiku. Zazneli aj mierne optimistické vyjadrenia na adresu ekonomického vývoja v Európe a priaznivých signálov v tomto regióne.

Ministri financií G7 apelovali na predstaviteľov Japonska, aby pokračovali v štrukturálnych ekonomických reformách, v deregulácii a v boji proti deflácii. Avšak japonský minister financií Masadžuro Šiokawa povedal, že „proces oživovania japonskej ekonomiky bude pravdepodobne ešte určitú dobu slabý“. Paul O’Neill vyjadril presvedčenie, že redukciu daní a úrokových sadzieb v USA, zameranú na zabránenie recesie svetovej ekonomiky, nesprevádzali podobné opatrenia zo strany ostatných partnerov v rámci G7. Účastníci zasadnutia G7 taktiež vyjadrili podporu iniciatívam Medzinárodného menového fondu v Argentíne a Turecku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS