ČLÁNOK
“ Ministri financií EMÚ zdieľajú „“realistický optimizmus““
9. mája 2001

EMÚ-financie-ministri-stretnutie

BRUSEL 7. mája (SITA, Reuters) – Ministri financií krajín eurozóny sa v pondelok stretli v Bruseli s cieľom diskutovať o štrukturálnej reforme, pričom vyjadrili „realistický optimizmus“ na adresu ekonomických vyhliadok regiónu napriek nepriaznivým perspektívam svetovej ekonomiky. „Pokračujeme s realistickým optimizmom. Slovo ‚realistický‘ je v tomto prípade dôležité,“ povedal belgický minister financií Didier Reynders na tlačovej konferencii po stretnutí.

Reynders, ktorý predsedá skupine Eurogroup, povedal, že od posledného stretnutia ministrov vo Švédsku v druhej polovici apríla sa nevyskytlo nič, čo by ich prinútilo meniť optimistické hodnotenie perspektív ekonomiky eurozóny pre tento rok. Avšak Európska komisia, Medzinárodný menový fond (MMF) a Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) odvtedy zredukovali svoje oficiálne prognózy rastu európskej ekonomiky na tento a budúci rok. Okrem toho v pondelok Nemecko oznámilo, že objednávky v priemysle poklesli v marci o 4,4 %. Nemecko je najväčšou ekonomikou eurozóny.

Reynders dodal, že počas rokovaní s delegáciou Európskeho parlamentu sa spomínali určité obavy z vplyvu zavedenia euro bankoviek a mincí v januári 2002 na infláciu v eurozóne. Avšak podľa jeho názoru sa nevyskytli žiadne náznaky, že by sa ceny mali zvyšovať pred zmenou platidiel. Luxemburský minister financií Jean-Claude Juncker povedal, že pre zdravie európskej meny je dôležitá tesná koordinácia rozpočtov v rámci Európskej ekonomickej a monetárnej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS