ČLÁNOK
Ministri financií Eichel a Zalm sa vyslovili proti zmenám Paktu stability EÚ
26. februára 2004

Nemecko a Holandsko sa vyslovili proti zmenám Paktu stability a rastu Európskej únie (EÚ). V teraz sa začínajúcej fáze hospodárskeho rozmachu by sa však mali podniknúť silnejšie snahy o konsolidáciu rozpočtov. Uviedli to dnes ministri financií oboch krajín Hans Eichel a Gerrit Zalm po vzájomnom stretnutí v Berlíne.

Za jeden povraz ťahajú obe krajiny aj v spore o budúci rozpočet EÚ na roky 2007 až 2013 a v prípade plánov Bruselu na vyššie výdavky. „Tu panuje vo všeobecnosti spoločná pozícia“, povedal Eichel. Ide o ohraničenie rozpočtu pod 1 % hrubého národného dôchodku.

Po ostrej jesennej diskusii medzi Nemeckom a Holandskom o kritériách deficitu v pakte stability hovoria obe strany opäť zmierlivejším tónom. „Nechceme vyvolávať staré bitky minulosti,“ povedal Eichel.

Zalm vysvetlil, že v tejto oblasti síce ešte stále vládnu rozdielne názory, ale navzájom sa rešpektujú ako priatelia. Na margo európskeho rozpočtu Zalm povedal, že spoločne ešte budú hľadať možnosti, ako ohraničiť príspevky čistých platiteľov, ako je Nemecko a Holandsko, a ako spravodlivejšie rozdeliť zaťaženie.

Zalm v novembri zvlášť ostro kritizoval Nemecko kvôli prekročeniu hornej hranice rozpočtového deficitu. Spor o budúce obsadenie direktória Európskej centrálnej banky (ECB) podľa Zalma na stretnutí nehral žiadnu úlohu.

Eichel k hospodárskej situácii povedal, že v oboch krajinách má konjunktúra relatívne paralelný priebeh a očividne stúpa.

Holandsko preberie v 2. polroku 2004 predsedníctvo EÚ. Jeho prioritou vraj bude odstránenie byrokratických prekážok v podnikaní, aby sa mohli znížiť náklady.

Informovala o tom DPA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS