ČLÁNOK
Ministerstvo práce opakovane žiadalo ďalšie realokácie z fondov EÚ na program „Prvá pomoc“
9. februára 2021

Ministerstvo práce a sociálnych vecí v spolupráci s rezortom financií opakovane žiadalo ďalšie realokácie z fondov Európskej únie na program „Prvá pomoc“, avšak ďalšie prostriedky z existujúcich operačných programov už presunuté neboli. Rezort práce a sociálnych vecí to uviedol v tlačovej správe. Počas jesene minulého roka ministerstvo práce pritom opakovane upozorňovalo, že Slovensku hrozí nevyčerpanie niekoľkých miliárd eur z fondov EÚ z rozpočtového obdobia 2014 – 2020.

Tento problém sa podľa ministerstva práce týka najmä Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR). Ministerstvo práce žiadalo ďalšie realokácie na program „Prvá pomoc“ do Európskeho sociálneho fondu. „Zároveň sme upozorňovali, že presuny z EFRR do ESF sú možné len do konca roka 2020. Podpredsedníčka vlády opakovane realokácie odmietala s tým, že prepadnutie finančných prostriedkov z fondov EÚ nehrozí,“ upozornilo ministerstvo. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling presunul počas minulého roka do Operačného programu Ľudské zdroje do ESF na podporu materských škôl 20 mil. eur a na odporu základných umeleckých škôl 20 mil. eur.

„Celkovo bolo v roku 2020 presunutých z iných fondov na program „Prvá pomoc“ do ESF namiesto 1,3825 mld. eur iba približne 327 miliónov eur. Ďalších 63 miliónov eur bolo presunutých v rámci ESF a ďalších 40 mil. eur presunulo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR,“ dodalo ministerstvo práce.

Vláda v apríli minulého roka odsúhlasila, že finančné dopady programu „Prvá pomoc“ budú 1,3825 mld. eur. Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová predložila na zasadnutie vlády v apríli vlaňajška návrh na realokáciu finančných prostriedkov z fondov EÚ, podľa ktorého sa na projekt „Prvá pomoc“ presunulo 217 mil. eur z Kohézneho fondu a 110 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ďalšie prostriedky boli na program „Prvá pomoc“ presunuté aj v rámci Európskeho sociálneho fondu. Vláda zároveň dala podpredsedníčke vlády Veronike Remišovej úlohu, aby do konca augusta minulého roka predložila na rokovanie vlády ďalší návrh realokácie finančných prostriedkov fondov EÚ.

Slovensko prišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja ku koncu roku 2020 definitívne až o miliardu eur. Na pondelkovej tlačovej besede to vyhlásila Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci. Podľa Nicholsonovej Slovensko je v čerpaní eurofondov na tom veľmi žalostne najmä chybou predošlej vlády a sme na chvoste členských krajín EÚ i krajín Vyšehradskej štvorky. K téme sa vyjadrila aj Janka Bittó Cigániková, predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, ktorá okrem iného vyzvala rezort zdravotníctva, aby zastrešil celý proces zaobstarávania zdravotníckeho materiálu. Zároveň dodala, že by pomohlo viac využívať eurofondy.

Predseda vlády Igor Matovič v utorok uviedol, že nerozumie „neustálemu cigáneniu voči vlastným kolegom“ zo strany predstaviteľov strany SaS. „Kolegyňky Cigániková s Nicholsonovou verejne na tlačovej konferencii obvinili Veroniku Remišovú, že svojou neschopnosťou spôsobila, že Slovensku prepadne 1 miliarda eur z eurofondov. Zaujímavé, že sa o tak vážnom zlyhaní dámy nezverili najprv rovno Veronike. Zrejme preto, lebo by sa aj niečo dozvedeli o téme, ktorej vôbec nerozumejú,“ dodal premiér prostredníctvom sociálnych sietí.

Vicepremiérka Veronika Remišová označila vyjadrenia SaS za klamlivé a zavádzajúce. „Slovensko neprišlo o 1 miliardu eur. Pravda je taká, že sa 1,1 mld. eur realokovalo. Tieto peniaze sa presunuli na boj s COVID-19. Na tlačovke SaS odzneli aj tvrdenia o potrebe navýšiť európsky sociálny fond, ktorý sa údajne nenavyšoval. Pravda je však taká, že najväčšiu časť zo sumy 1,1 mld. eur dostal práve tento sociálny fond,“ reagovala Remišová. Peniaze sa podľa vicepremiérky realokovali v sume 204,3 mil. eur na podporu zdravotníckeho systému, 410,2 mil. eur išlo na udržanie zamestnanosti, 330,2 mil. eur na podporu pre malé a stredné podniky, tiež 51 mil. eur na podporu zložiek integrovaného záchranného systému a 109,3 mil. eur na iné opatrenia súvisiace s COVID-19.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS