ČLÁNOK
Ministerstvo práce má do piatku predložiť analýzu k II. pilieru
19. februára 2008

Ministerstvo práce  má do piatku predložiť analýzu k II. pilieru


Analýza by sa mala podľa predsedu parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Jozefa Haleckého zamerať na výhodnosť účasti v systéme starobného dôchodkového sporenia pre jednotlivé skupiny sporiteľov vzhľadom na ich príjem

 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) by malo do piatku predložiť do parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie analýzu o výhodnosti, respektíve nevýhodnosti sporenia v druhom dôchodkovom pilieri pre jednotlivé skupiny sporiteľov. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda parlamentného sociálneho výboru Jozef Halecký (ĽS-HZDS), analýza by sa mala zamerať na výhodnosť účasti v systéme starobného dôchodkového sporenia pre jednotlivé skupiny sporiteľov vzhľadom na ich príjem. Halecký pritom upozornil na slová premiéra Roberta Fica o tom, že vstup do druhého piliera je výhodný len pre sporiteľa, ktorý zarába minimálne 29 tis. Sk až 30 tis. Sk mesačne a ktorý bude sporiť minimálne 25 až 30 rokov. „Očakávam, že toto vyjadrenie sa úplne nepotvrdí,“ povedal Halecký.

O predloženie analýzy dopadov legislatívnych zmien v novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je účinná od 1. januára tohto roka, požiadal parlamentný sociálny výbor ministerku práce a sociálnych vecí Vieru Tomanovú koncom novembra minulého roka. Zo systému starobného dôchodkového sporenia od začiatku tohto roka do 18. februára vystúpilo takmer 7,4 tis. osôb. Ľudia, ktorí opustili druhý dôchodkový pilier, majú väčšinou nad 40 rokov. Do druhého piliera v rovnakom období, teda od začiatku tohto roka do 18. februára, vstúpilo približne 2,7 tis. osôb.

Z druhého piliera do výlučne priebežného dôchodkového piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, môžu sporitelia vystúpiť do konca júna tohto roka. Všetky nasporené peniaze na osobnom účte vystupujúceho sporiteľa dôchodková spoločnosť po takomto kroku prevedie na účet Sociálnej poisťovne. Ak sa chce účastník systému starobného dôchodkového sporenia vrátiť do výlučne priebežného dôchodkového piliera, záujem vystúpiť z druhého piliera musí do konca februára vyjadriť v písomnom oznámení s úradne osvedčeným podpisom. Podľa novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú minulý týždeň schválil parlament, však od začiatku marca úradné osvedčenie podpisu pod oznámenie o vystúpení z druhého piliera nebude potrebné. Do tzv. kapitalizačného piliera môžu počas prvého polroka tohto roka vstúpiť aj tie osoby, ktoré tak neurobili do konca júna 2006.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS