ČLÁNOK
Ministerstvo odoslalo návrh monitorovacieho programu MMF
29. januára 2001

Ministerstvo financií SR (MF) odoslalo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) návrh Staff-Monitored Program. Ako informovala ministerka financií Brigita Schmögnerová, podľa pôvodných dohôd mali zástupcovia fondu prísť na Slovensko pripomienkovať návrh v priebehu 2 – 3 týždňov po jeho odoslaní. Ministerka tak očakáva, že misia MMF na Slovensko príde v druhej polovici februára.

Podpis dohody o SMP je podmienkou aj pre získanie úveru EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) zo Svetovej banky na krytie reštrukturalizačných nákladov bankového sektoru. Banka by mala úver poskytnúť pravdepodobne do jedného až dvoch mesiacov po schválení dohody o SMP vo fonde.

Podľa B. Schmögnerovej medzi MF a Fondom národného majetku nie je konflikt o rozdelenie prostriedkov z privatizácie Slovenskej sporiteľne. „Je dôležité, aby sa výnosy z privatizácie použili na zníženie zadlženosti štátu, kam zahŕňam aj dlhy Fondu národného majetku (FNM). Bude dôležité využívať tieto prostriedky na znižovanie nákladov na štátny dlh,“ vysvetlila ministerka.

Fond žiada na výplatu svojich dlhopisov celú sumu 18,4 mld. Sk, zatiaľ čo MF plánuje významnú časť použiť na úhradu nákladov na reštrukturalizáciu bankového sektora. FNM by v takom prípade chcel získať na naštartovanie výplaty dlhopisov pôžičku so štátnou zárukou. B. Schmögnerová je však presvedčená, že fond má dostatočne bonitné akcie, aby mohol dať záruku aj sám. „Ak príde požiadavka, budeme ju riešiť. Zatiaľ sme z FNM takú žiadosť na ministerstvo nedostali,“ dodala.

Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej fond zatiaľ takúto požiadavku nepredložil z dôvodu, že o štátnej záruke sa konali zatiaľ iba predbežné rokovania a informáciu o prísľube vládnej garancie predčasne zverejnil predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Jaroslav Volf. „Vládou garantovaný úver má však najlepšie podmienky a bol by najlacnejší,“ povedala pre agentúru SITA Lesajová. Podľa jej slov bude výška úveru ako aj výška požiadavky na štátnu garanciu závisieť od prísunu prostriedkov z privatizácie.

FNM musí v tomto roku vyplatiť dlhopisy v objeme skoro 30 mld. Sk. „Nie je presne povedané, ktorý deň sa ktoré vyplatia,“ upozornila ministerka. Ako dodala, tohtoročný harmonogram uhrádzania záväzkov štátu s použitím privatizačných príjmov ešte nie je doriešený.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS