ČLÁNOK
Ministerstvo financií registruje silný záujem o Slovenskú poisťovňu
27. júna 2001

O privatizáciu dominantnej štátnej Slovenskej poisťovne (SP), ktorá odštartovala minulý týždeň, je silný záujem. Oznámila to ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Ministerka vyjadrila spokojnosť nad skutočnosťou, že všetci potenciálni investori, ktorí prejavili o SP záujem, patria medzi najsilnejšie poisťovacie spoločnosti v Európe. Neuviedla však, akú sumu chce vláda získať z predaja podielu v SP.

Štát kontroluje prostredníctvom ministerstva financií a Fondu národného majetku 78 % akcií SP. Po zvýšení základného kapitálu o 630 mil. Sk minoritnými akcionármi, ktoré sa má uskutočniť v júli, by štátny podiel mal klesnúť na 67 %. Štát sa v záujme získania lepšej ceny ponúka dohodol na ponuke svojho podielu spolu s menšinovým akcionárom spoločnosťou Penta Group.

Záujemcovia o SP si môžu prevziať informačné memorandum do 23. júla. Užší okruh potenciálnych investorov, ktorých vyberie komisia 6. septembra, bude môcť od 10. septembra vykonať v SP hĺbkový audit. Termínom na odovzdanie záväzných ponúk bude 1. až 10. december. Víťazný kandidát by mal byť známy v decembri tohto roku.

O získanie SP už skôr prejavili predbežný neoficiálny záujem francúzska AXA, holandská Aegon, skupina Eureko a TBI Holding, nemecká Allianz a talianska La Fondiaria.

Schmögnerová taktiež oznámila, že nedávno schválený zákon o ukončení monopolu SP v lukratívnej oblasti zákonného poistenia motorových vozidiel bude pravdepodobne znamenať rýchlejší rast cien poistenia, ako by ona osobne preferovala. Zákon umožňuje úplnú dereguláciu cien poistného od roku 2004. Podľa Schmögnerovej je legislatíva naklonená súkromným konkurentom a pravdepodobne prinúti vládu poskytnúť SP pomoc vo forme vytvorenia nových rezerv.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS