ČLÁNOK
Ministerstvo financií predloží vláde projekt riešenia situácie Devín banky
6. júna 2000

Projekt riešenia situácie v Devín banke, a.s. predloží ministerstvo financií na rokovanie vlády, ako to pred dvoma týždňami avizovala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Agentúre SITA to v utorok potvrdil hovorca ministerky Peter Švec, pričom však vzhľadom na dôverný charakter predloženého materiálu nekonkretizoval jeho obsah. Projekt by mal podľa predchádzajúcich vyjadrení ministerky zabezpečiť zvýšenie likvidity a základného kapitálu Devín banky.
B. Schmögnerová sa však na samotnom rokovaní vlády nezúčastní kvôli zahraničnej ceste do Paríža, jej rezort bude na rokovaní zastupovať zrejme štátny tajomník Viliam Vaškovič. Ministerka pred dvoma týždňami zverejnila informácie o tom, že rezort financií otvoril rokovania s Devín bankou o riešení vzájomných vzťahov. Obe strany sa pritom predbežne dohodli na spôsobe riešenia vzťahov, ktoré by mali zabezpečiť posilnenie tejto finančnej inštitúcie do takej miery, aby bola schopná plniť všetky finančnej ukazovatele a aby sa nedostávala do krízy likvidity.
Ako vtedy B. Schmögnerová uviedla, súčasťou riešenia má byť dočasné riešenie „údajnej“ pohľadávky Devín banky voči ministerstvu financií, ktorú banka vyčíslila na 2,5 mld. Sk, ako aj posilnenie tejto finančnej inštitúcie súčasnými akcionármi. Ako dodala, niektorí doterajší investori už začali rokovania aj o predaji svojich podielov novému strategickému partnerovi.
Šéf Devín banky Ľubomír Kanis neskôr uviedol, že pripravované riešenie by malo byť výhodné pre banku i Slovensko. Na valnom zhromaždení 28. mája potom zvolili do dozornej rady nových členov zastupujúcich potenciálnych investorov. Ako uviedlo predstavenstvo, prioritou banky je posilnenie jej kapitálovej vybavenosti cestou zvýšenia základného imania banky v čo najkratšom možnom časovom horizonte. Ľ. Kanis v tejto súvislosti povedal, že kapitál banky v najbližšej dobe výrazne posilní japonský a nemecký kapitál.
V súčasnosti sú v akcionárskej štruktúre Devín banky zastúpené zahraničné spoločnosti z Ruska a z Japonska s podielom akcií 22,32 %. Zvyšný podiel (77,68 %) vlastnia slovenskí akcionári. Najväčšími akcionármi sú to Apis, a.s., VTS Energia, s.r.o. a slovenské odborové zväzy. Každý z týchto subjektov vlastní podiel nižší ako 20 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS