ČLÁNOK
“ Ministerstvo dopravy si „“požičalo““ od investora do ST
16. júna 2000

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT), ktoré má v súčasnosti na starosti najväčší privatizačný projekt súčasnej vlády vymyslelo v podstate originálny nápad, ako vyriešiť otázku podielu Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST) v Poštovej banke. Nejde ani tak o myšlienku previesť tento podiel na štátny orgán v podobe samotného ministerstva a následne na Fond národného majetku, ale o spôsob, akým sa tento prevod finančne a účtovne vyrovná.

Ministerstvo dopravy totiž plánuje, že za akcie, ktoré získa od ST, zaplatí z výnosu, ktorý získa z privatizácie slovenského telekomunikačného operátora. Potenciálny zahraničný partner telekomunikácií sa už v súčasnosti nemôže vyhovárať na Poštovú banku, pretože má istotu, že spolu so ST nezíska aj podiel v tejto finančnej inštitúcii. Na druhej strane si však ministerstvo na túto operáciu elegantne a možno aj nechtiac požičalo od neho finančné prostriedky v hodnote 1,5 mld. Sk. Strategický partner totiž tým, že zaplatí za telekomunikácie čiastku v objeme zhruba 40 mld. Sk, súčasne prefinancuje ministerstvo dopravy, ktoré mu následne vráti časť takto poskytnutých prostriedkov.

Je zaujímavé si uvedomiť, že takáto operácia sa dala uskutočniť aj oveľa jednoduchším spôsobom tak, že zahraničný záujemca by za telekomunikácie zaplatil čiastku zníženú o 1,5 mld. Sk. Mnohí si však spomenú na vyhlásenia ministra Macejku, ktorý po rozhodnutí, že ST kapitálovo posilnia Poštovú banku, vyhlásil, že hodnota ST sa zníži maximálne o hodnotu, ktorú majú ST v Poštovej banke. Je teraz na telekomunikačných pytačoch, ako ohodnotia predávaný 51-percentný podiel v telekome a či sa naďalej bude v ponúkanej cene odzrkadľovať aj nevýhodná investícia ST, ktorej sa telekomunikácie čoskoro zbavia. Je zrejmé, že ak sa potvrdia slová ministra Macejku, jeho rozhodnutie bude štátny rozpočet stáť možno aj 3 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS