ČLÁNOK
Ministerstvo dopravy nechce vyhlásiť aukcie licencií UMTS
7. septembra 2000

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) robí všetko pre to, aby sa prvé licencie pre štandard UMTS mohli udeliť už v roku 2002 alebo 2003. Licenčné konania budú režírované ministerstvom a vedené Telekomunikačným úradom SR (TÚ SR) koncom budúceho roka tak, aby boli účinné v roku 2003. Ministerstvo dopravy bude pritom presadzovať pravdepodobne výber operátora formou tzv. beauty contests (súťaže krásy), čo znamená, že primárnym kritériom na jej udelenie nebude ponúkaná cena a neuskutočnia sa aukcie. Pre agentúru SITA to uviedol štátny tajomník ministerstva Dušan Faktor.

„Môj názor je, že neúmerné ceny vygenerované aukciami za licencie ako v západnej Európe nie sú vhodné, pretože v konečnom dôsledku to musí niekto zaplatiť. Ak chceme rýchly rozvoj služieb, musíme stanoviť rozumné ceny,“ uviedol pre SITA generálny riaditeľ Sekcie telekomunikácií MDPT Milan Luknár.

„Osobne si myslím, že ísť cestou aukcií nie je tou správnou cestou, pretože prostriedky, ktoré vynaložili investori vo Veľkej Británii či v Nemecku, spôsobia, že služby UMTS budú drahšie, pretože cieľom investora bude, aby klient tieto náklady zaplatil. Ja sa prikláňam k modelu škandinávskych krajín, ktoré dali licencie za symbolickú cenu, čím sa rýchlo sprístupní UMTS širokej klientele,“ dodal D. Faktor. Ministerstvo predpokladá udelenie licencií UMTS trom, maximálne štyrom operátorom, pričom dve z nich by mali získať existujúce spoločnosti.

Opačný názor ako ministerstvo má Telekomunikačný úrad. Ako uviedol poradca predsedu TÚ SR Stanislav Vanek, rozumnejšou cestou by bolo usporiadanie aukcií. Tie by sa mohli podľa neho uskutočniť ešte predtým, ako armáda uvoľní potrebné frekvencie. Problémom však podľa neho zostávajú finančné náklady armády na prechod do iných frekvenčných pásiem. Tento problém by podľa S. Vaneka vyriešila pôžička armáde. Armáda SR už prisľúbila uvoľnenie frekvencií v roku 2003 s tým, že prípadné náklady by sa hradili z výnosov z predaja licencií.

Podľa slov M. Luknára ministerstvo ešte nemá konkrétne predstavy o očakávaných výnosoch z predaja licencií. Príkladom, ku ktorému sa však MDPT prikláňa, je Poľsko, kde sa pripravuje udelenie piatich licencií UMTS, pričom poľská vláda si stanovila celkový výnos 750 mil. EUR. Na jednu licenciu tak pripadá 150 mil. EUR. Cena licencie na Slovensku by sa tak mohla pohybovať podľa Luknára na alikvotnej úrovni pri prepočte na počet obyvateľov Slovenska. Pripustil preto, že Poľsko by sa mohlo stať benchmarkom pre stanovenie ceny za licenciu UMTS na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS