ČLÁNOK
Ministerka nešťastne prekvapená rozhodnutím finančného výboru
21. novembra 2000

Ministerka financií Brigita Schmögnerová bola podľa svojich slov „nešťastne prekvapená“ rozhodnutím výboru Národnej rady (NR) SR pre financie, rozpočet a menu, ktorý pri rokovaní o vládnej novele zákona o rozpočtových pravidlách schválil vypustenie ustanovenia, ktoré ukladalo poslancom pri rokovaní o návrhu zákona o štátnom rozpočte návrhy zvyšujúce výdavkovú časť rozpočtu doplniť aj o zdroje na toto navyšovanie. Podľa legislatívneho odboru NR SR, ako aj poslanca Milana Benkovského (SDĽ) je takéto obmedzenie protiústavné. Protiústavnosť tohto ustanovenia však nenamietla Legislatívna rada vlády, ktorá už novelu zákona prerokovala. Predseda finančného výboru Pál Farkas argumentoval proti takémuto ustanoveniu tak, že v prípade jeho schválenia by parlament nemohol pozmeniť zle predložený návrh štátneho rozpočtu.

Ministerka financií po rokovaní výboru pre médiá zdôraznila, že ešte využije čas do rokovania o novele zákona v pléne a bude presviedčať poslancov o význame a potrebe ustanovenia. Toto ustanovenie by však napriek jeho navrhovanej účinnosti od 30. novembra 2000 nezasiahlo už rokovanie o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok. Do parlamentu novelu zákona o rozpočtových pravidlách totiž ministerstvo financií predložilo neskoro a tento termín nie je možné stihnúť. Napriek tomu bude ministerka trvať na schválení ustanovenia, pretože podľa jej vyjadrenia chce vytvoriť podmienky na hospodárnejšie nakladanie s prostriedkami štátneho rozpočtu v budúcnosti. „Teraz to znamená, že budeme musieť presviedčať jednotlivých, najmä koaličných poslancov, aby bez nájdenia zdroja nezvyšovali výdavky ŠR,“ povedala.

Finančný výbor v utorok prerokoval a schválil aj novelu devízového zákona, správu o činnosti Úradu pre štátnu pomoc, zámer a postup privatizácie akciovej spoločnosti Transpetrol, správu o stave a rozvoji malého a stredného podnikania a jeho podpore v SR v roku 1999 a vládne novely zákonov o sociálnej poisťovni a sociálnom zabezpečení. Poslanci prerokovali aj návrh zákona o zriadení nového štátneho sviatku pod názvom Deň daňovej slobody, ktorý predložil petičný výbor Za deň daňovej slobody a Združenie daňových poplatníkov Slovenska. Členovia výboru sa s myšlienkou návrhu stotožnili, nenašli však legislatívnu cestu na zavedenie takéhoto sviatku a budú o tomto návrhu ďalej rokovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS