ČLÁNOK
Ministerka hrozí stiahnutím novely daňového zákona
22. novembra 2000

V prípade, že v pléne Národnej rady (NR) SR prejdú niektoré pozmeňujúce návrhy k vládnej novele zákona o daniach z príjmov, ktoré schválil finančný výbor, ministerka financií Brigita Schmögnerová novelu z rokovania stiahne. „Musím veľmi znechutene povedať, že niektoré z týchto pozmeňujúcich návrhov sú v prospech len úzkych podnikateľských skupín, ale nereprezentujú verejný záujem,“ povedala po rokovaní výboru ministerka. Tieto návrhy by podľa jej názoru zvýšili aj deficit navrhnutého štátneho rozpočtu na budúci rok.

Výbor NR SR pre financie, rozpočet a menu schválil zvýšenie limitu odpisovania pohonných hmôt na 100 %. Ďalším návrhom poslanci skrátili dobu medzi nadobudnutím a predajom cenných papierov, ktorá umožňuje oslobodenie od dane z príjmov, a to z troch rokov na 6 mesiacov. Poslanci vo finančnom výbore podporili aj zvýšenie odpočítateľnej položky z daní z príjmov na dieťa v rodinách s nezaopatrenými deťmi. Schválením ďalšieho pozmeňujúceho návrhu poslanci v prípade jeho definitívneho schválenia podľa ministerky skomplikovali možnosť dodanenia majetkových priznaní.

Hlasovaním výboru neprešli návrhy na zmenu daňových pásiem a návrhy na zmenu sadzby dane právnických osôb. Návrhy na zmenu sadzby dane predkladal poslanec Peter Tatár v rozmedzí od 19 % do 28 %. Vzhľadom na pozmeňujúce návrhy schválené vo výbore pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie pripravilo ministerstvo financií aj kompromisný návrh dotýkajúci sa daňových úľav pre zahraničných investorov. Návrh ministerstva by znížil minimálny podiel investície zahraničného investora do podnikov zo 75 % na 65 %, zároveň by však zvýšil hranicu minimálnych investícií navrhnutých v zákone. „Ministerstvo si stojí za svojím pôvodným návrhom, ale nech je pripravený aj kompromisný návrh, aby v pléne neprešiel návrh, ktorý pripravili poslanci,“ povedala pre agentúru SITA ministerka financií. Pripravený kompromisný návrh ministerstva poslanci finančného výboru nepodporili.

Návrhy ostatných výborov k novele zákona o daniach z príjmov, ale aj k návrhu štátneho rozpočtu ešte bude finančný výbor posudzovať na ďalšom rokovaní. Tomu však bude predchádzať spoločné rokovanie poslaneckých klubov s ministerkou financií.

Rokovanie výboru sprevádzala aj rozsiahla diskusia o daňovom systéme. Poslanci avizovali v prípade neschválenia niektorých návrhov vlastnú novelizáciu daňového zákona. Podľa ministerky sa z daní momentálne robí „trhací kalendár“. B. Schmögnerová zákonodarcov informovala o príprave materiálu, ktorý sa zaoberá daňovou reformou. Jeho cieľom je rozšírenie daňového základu a následné zníženie sadzieb dane, tieto opatrenia sa však majú realizovať v dlhšom časovom horizonte.

Finančný výbor sa v stredu zaoberal aj budúcoročným návrhom rozpočtu Sociálnej poisťovne a rozpočtu Národného úradu práce. Vo štvrtok by mal rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS