ČLÁNOK
Ministerka financií neočakáva výrazné oslabenie koruny
16. mája 2001

Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová neočakáva v nasledujúcich mesiacoch výrazné oslabenie slovenskej koruny voči referenčnej mene. V posledných týždňoch dosiahla koruna voči euru rekordné úrovne, pričom v utorok zaznamenala najsilnejšiu tohtoročnú úroveň 43,15 SKK/EUR. Podľa B. Schmögnerovej bol jednou z príčin rastu obchodného deficitu aj dovoz spotrebných tovarov. Povedala to na utorkovom diskusnom fóre HNclub.

Analytici posilňovanie koruny označujú za jednu z príčin rastu domáceho dopytu a zhoršenia obchodnej bilancie v prvých mesiacoch. „Nemožno očakávať výrazný pokles koruny voči euru, určite nie v nasledujúcich mesiacoch . Z toho vyplýva, že očakávania, že pokles koruny pomôže exportu, nie sú veľmi realistické,“ povedala B. Schmögnerová. Ministerka tiež oznámila, že podľa jej názoru slovenské medzibankové úrokové sadzby pravdepodobne neklesnú výraznejšie pod súčasné úrovne. Dodala, že aj v prípade poklesu by úrokové sadzby nedosiahli úroveň európskych a amerických úrokových sadzieb.

Ako na fóre uviedol guvernér Eximbanky Ľudomír Šlahor, v oblasti bankových služieb pripravuje banka rozšírenie záručných aktivít a podpory exportu sofistikovaných výrobkov hlavne do vyspelých krajín. V oblasti poistenia má dôjsť k ďalšiemu rozvoju najmä pri poistení proti riziku nesplatenia úveru pri platobnej neschopnosti vývozcu. „Dôležitou plánovanou oblasťou rozvoja je elektronický obchod,“ dodal Ľ. Šlahor.

Eximbanka tiež predstavila projekt obchodných centier, napojených na informačné centrum WTO. Centrá budú podnikateľom poskytovať údaje z medzinárodnej databázy obchodných prípadov, najmä o medzinárodných dodávateľských tendroch. Slovenské subjekty, pretože nepochádzajú z členskej krajiny EÚ, sa ale na nich môžu podieľať len ako subdodávatelia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS