ČLÁNOK
Ministerka financií je nespokojná s novelou zákona o NBS
9. apríla 2001

Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej chcú poslanci vytvoriť pre súčasných externých členov Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) podmienky, aby sa mohli stať zamestnancami centrálnej banky so všetkými výhodami. Reagovala tak na piatkové hlasovanie parlamentu, v ktorom poslanci neakceptovali návrh ministerstva financií.

Rezort v novele zákona o NBS navrhoval, aby Banková rada musela mať zo zákona aj troch členov, ktorí nie sú zamestnancami centrálnej banky. Banková rada NBS má v súčasnosti dvoch externých členov.

Poslanci v spoločnej správe parlamentných výborov zdôvodnili odstránenie podmienky potrebou zmierniť ustanovenia o konflikte záujmov pri výkone funkcie externého člena Bankovej rady. Člen rady je podľa ministerky financií z pohľadu zákona o konflikte záujmov na rovnakej úrovni ako ústavní činitelia. „To znamená, že v inom zamestnaní môže poberať odmenu len na úrovni minimálnej mzdy,“ poznamenala B. Schmögnerová. Pozmeňujúci návrh vo finančnom výbore navrhol jeho predseda Pál Farkas.

Ministerstvo financií zdôvodnilo svoj návrh, aby traja členovia Bankovej rady nesmeli byť zamestnancami NBS, snahou zvýšiť transparentnosť rozhodovania. Radu totiž považuje za príliš uzatvorenú, čo podľa ministerky spôsobuje, že aj samotná NBS je uzatvorená. MF tiež chcelo svojim návrhom zvýšiť nezávislosť niektorých členov bankovej rady od zamestnaneckého pomeru a vniesť do jej činnosti externý pohľad odborníkov. Malo ísť hlavne o odborníkov z vedecko-pedagogickej sféry, prípadne podnikovej sféry. Podľa B. Schmögnerovej sa návrh opieral aj o zahraničné skúsenosti, napríklad z Rakúska, Francúzska, či Dánska.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS