ČLÁNOK
Minister Harach považuje predaj akcií VSŽ za dobrý obchod
8. januára 2002

Minister hospodárstva Ľubomír Harach napriek kritikám viacerých politických strán stále považuje predaj akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu za dobrý obchod. Uviedol to v pondelok na stretnutí s novinármi. „Transpetrol, a.s. a tým štát dosiahol na kúpe akcií VSŽ v máji 2000 a ich následnom predaji v decembri 2001 čistý zisk 333 mil. Sk. Uvedenú transakciu tak možno hodnotiť ako vôbec jednu z najlepších obdobného druhu na Slovensku,“ zdôraznil. Ľ. Harach.

Zároveň uviedol, že v súčasnosti už prebieha analýza mandátnej zmluvy so Slovenskou sporiteľňou, ktorá transakciu na základe komisionárskej zmluvy s Transpetrolom realizovala. „V prípade, že sa zistia akékoľvek nezhody, som pripravený niesť politickú zodpovednosť a z ministerského postu odstúpiť,“ zdôraznil Ľ. Harach.

„Dňa 17. decembra 2001 sa priamo obchodovala na BCPB jedna akcia VSŽ za 117 Sk, 7. januára 2002 to bolo 161 Sk za akciu. To potvrdzuje korektnosť ceny stanovenej pri decembrovom transparentnom predaji akcií VSŽ vďaka anonymnému trhu a to za najlepšiu ponuku po 160 Sk za kus. Zároveň stavia do špekulatívnej roviny tvrdenia o údajne možnej podstatne vyššej cene akcií VSŽ v uvedenej transakcii,“ konštatoval minister v súvislosti s názormi, že akcie mohli byť predané výhodnejšie.

V prípade, že by sa mal obchod zablokovať, ako o to požiadala spoločnosť VSŽ, môže to mať nepriaznivé dôsledky na predajom podielu Transpetrolu ruskej spoločnosti Yukos, dodal Ľ. Harach.

Hovorca úradu pre finančný trh Marek Kačmár pre agentúru SITA uviedol, že úrad momentálne pokračuje v prešetrovaní transakcií s akciami VSŽ. „Máme už oficiálne stanovisko BCPB, podľa ktorého sa 17. decembra po 14:00 zrealizovalo ešte 27 obchodov s týmito cennými papiermi, no obchody sa po ukončení oficiálnych obchodovacích uskutočnili len z technických dôvodov. Nik z obchodujúcich tak nebol poškodený,“ uviedol Kačmár. Transakcie sa uskutočnili tak, že pokyny na tieto prevody boli zadané ešte v prípustnej časovej lehote pred 14:00 a k posunu došlo len technickým postupom. Kačmár tak potvrdil predpoklad ÚFT z piatku. Tak ako vtedy, nemá úrad zatiaľ k dispozícii žiadne informácie na to, aby inicioval pozastavenie obchodov s akciami VSŽ z 21. decembra 2001.

V súvislosti s kontroverzným obchodom aj ministerka financií Brigita Schmögnerová v pondelok vyzvala, aby Burza cenných papierov a Úrad pre finančný trh kvôli podozreniu z manipulácie ceny akcií VSŽ okamžite konali. Ministerka očakáva, že obe inštitúcie konať budú a že pôjde o jednoznačné rozhodnutie.

Prevod 21-percentného balíka akcií VSŽ v držbe Transpetrolu sa uskutočnil 21. decembra 2001 na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) anonymným spôsobom. Majiteľa vtedy zmenilo 3 494 017 akcií košických železiarní. Čistý zisk z tejto transakcie pre Transpetrol predstavuje 333 mil. Sk. Na BCPB sa v piatok okrem tohto obchodu uskutočnil aj prevod akcií VSŽ reprezentujúci zhruba 11-percentný podiel na základnom imaní železiarní. Aj v tomto prípade sa akcie predávali po 160 Sk a nadobudla ich Poštová banka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS