ČLÁNOK
Minister financií Gordon Brown vyzval EK, aby prestala zasahovať do vnútorných záležitostí Veľkej Británie
9. mája 2001

V Bruseli odzneli na adresu Európskej komisie z úst britského ministra veľmi tvrdé slová. Obvinil totiž exekutívu EÚ z „neodôvodneného zasahovania do britských vnútorných záležitostí“ vzápätí po tom, čo EK vyzvala Browna, aby obmedzil zdroje vo výdavkovej časti rozpočtu, ktoré sú určené na školstvo, zdravotníctvo a dopravu. Nie som pripravený na to, aby nám EK dávala lekcie ohľadne výšky výdavkov vo Veľkej Británii – povedal doslova Gordon Brown.

Podľa Bruselu však nejde o nijaké „lekcie“. Celý (do roku 2004 sa má v týchto oblastiach preinvestovať viac ako 70 miliárd libier), dostane sa britská štátna pokladnica vo fiškálnom roku 2003-2004 do deficitu, čo by odporovalo Paktu stability a rastu EÚ – ten totiž vyžaduje od členských krajín, aby udržiavali vyrovnaný rozpočet, respektíve dosiahli rozpočtový prebytok.

Napriek tomu označil Brown kritiku zo strany EK za „krátkozrakú“ a dodal, že plány Labouristickej strany vo sfére verejných investícií sa budú realizovať. Brown tiež obvinil Európsku komisiu, ktorá údajne urobila „vážne chyby pri hodnotení celej situácie“, pretože vychádzala z nedostatočne prepracovaných analýz a navyše nemá nijaké právo odporúčať úroveň verejných financií svojim členským štátom.

Na tento spor obratom reagovala opozičná Konzervatívna strana. Tieňový minister financií Michael Portillo podporil tábor euroskeptikov konštatovaním, že po vstupe Británie do eurozóny by sa zasahovanie Bruselu ešte zvýšilo. Zároveň varoval pred rizikami „federalistickej agendy“ a dodal, že konzervatívci budú „brániť libru“ aj v nadchádzajúcej predvolebnej kampani.

Premiér Tony Blair včera požiadal britskú kráľovnú, aby rozpustila parlament a zároveň potvrdil, že voľby sa uskutočnia 7. júna.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS