ČLÁNOK




Miller opätovne potvrdil záujem Gazpromu o Transgas a SPP
23. novembra 2001

Predseda predstavenstva ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller opätovne potvrdil úmysel koncernu zúčastniť sa privatizácie dvoch kľúčových stredoeurópskych plynárenských firiem. Gazprom chce získať podiel v českej spoločnosti Transgas i v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), ktorých hlavné príjmy pochádzajú z prepravy ruského zemného plynu do západnej Európy. Ruská vláda by mala podľa Millera umožniť zvýšenie cien plynu na domácom trhu, čím by pomohla financovať expanziu. Informovali o tom noviny The Moscow Times.

Šéf Gazpromu očakáva, že tohtoročné tržby z exportu ruského plynu sa zvýšia v tomto roku o 30 % na 14,5 mld. USD. Gazprom v súčasnosti pripravuje novú stratégiu, ktorej cieľom je zvýšiť produkciu.

Miller to vyhlásil deň po návrate z plynárenskej konferencie, ktorá sa konala v meste Novi Urengoj v blízkosti hlavných ťažobných polí v západnej Sibíri. Na stretnutí sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimír Putin, ktorý vyzval Millera, aby zdynamizoval spoločnosť a obišiel sprostredkovateľské firmy, ktoré odčerpávajú významnú časť ziskov z exportu ruského plynu do Európy. Podľa Putina stráca Gazprom až do 200 % marže tým, že predáva plyn sprostredkovateľom a nie konečným spotrebiteľom, ktorí v konečnom dôsledku zaplatia trojnásobok prvotnej exportnej ceny.

Ako uviedol Miller, Gazprom prehodnocuje cenovú politiku a požaduje 24-percentné zvýšenie domácich cien, ktoré sú v porovnaní so svetovými cenami plynu niekoľkokrát nižšie. Náklady na zemný plyn sú v Rusku politicky citlivou otázkou, keďže vykurovanie príbytkov väčšiny populácie závisí od dodávok Gazpromu. Miller však tvrdí, že 24-percentný nárast domácich cien zemného plynu by znamenal len bezvýznamné zvýšenie miery inflácie, o 0,6 percentuálneho bodu. Gazprom potrebuje zvýšiť predajné ceny, aby mohol financovať aj investičný program v hodnote 5 mld. USD, ktorého cieľom je udržať produkciu na starých ťažobných poliach, ako aj začať a zvyšovať výrobu na nových poliach.

Nové polia by mali podľa Millera do roku 2010 zvýšiť celkovú ročnú produkciu o 100 mld. metrov kubických. V súčasnosti sa ročná produkcia Gazpromu pohybuje na úrovni 520 mld. metrov kubických. „Koncern je navyše do roku 2008 schopný zvýšiť export zo súčasných 130 mld. na 175 až 200 mld. metrov kubických,“ povedal Miller.

Analytici však hovoria, že nič z toho sa nedá realizovať bez zvýšenia domácich cien. Minister pre energetiku Igor Yusofov sa v utorok dokonca vyjadril, že sa stavia za 30-percentné zvýšenie cien. Putin však povedal, že so zdražovaním treba počkať do konca zimného obdobia. „Je to výborný signál, že vláda vyjadrila podporu zvyšovaniu cien. Vláda rozumie, že Gazprom by nemohol inak zafinancovať exploráciu ťažobných polí,“ povedal analytik investičnej banky Renaissance Capital Vladislav Metnev.

Ako skonštatoval Metnev, zvýšenie cien plynu by bolo rozumné, keďže rekordné príjmy z exportu sú dôsledkom vysokých svetových cien ropy v minulom roku. Ceny ropy však od júla tohto roka prudko klesajú, pričom ceny plynu úzko kopírujú vývoj cien ropy s oneskorením o niekoľko mesiacov. „Aj keď vytvorenie kartelu typu OPEC združujúceho producentov zemného plynu nie je riešením, dialóg medzi ministrami pre energetiku exportných krajín by mohol pomôcť pri stabilizácii cien,“ uviedol šéf Gazpromu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS