ČLÁNOK
Miliardový spor sa pohol, Slovensko budú zastupovať Američania
2. septembra 2014

Slovenskú republiku bude v arbitrážnom spore so spoločnosťami EuroGas a Belmont Resources o náhradu 3,2 miliardy USD (2,3 miliardy eur) za zmarenú investíciu do ťažby mastenca v Gemerskej Polome zastupovať americká právnická kancelária Squire Patton Boggs. Vyplýva to z informácií zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Zákazka v hodnote 3,12 milióna eur na 48 mesiacov bude pozostávať najmä z vypracovania analýz, stratégie, podaní, obhajoby, poskytovania poradenstva a osobného zastupovania pred medzinárodným arbitrážnym tribunálom ICSID v mene Slovenskej republiky.

Rozhodnutie Ministerstva financií (MF) SR, že na rozdiel od minulosti využilo na získanie právnych služieb verejné obstarávanie, oceňuje advokátka Jana Martinková zo spoločnosti Advocatus Martinková. „Už od roku 2009 som upozorňovala na jediný legitímny výklad, že ustanoveniam zákona o verejnom obstarávaní plne podlieha výber právnych zástupcov, ktorí štát v arbitráži zastupujú. Rokovacie konanie bez výzvy na súťaž, ktoré MF SR zvolilo, legitimizuje krajná časová tieseň z dôvodu mimoriadnej udalosti, ktorú verejný obstarávateľ nemohol predvídať. Nemyslím si však, že by sa uvedená výnimka mala vzťahovať na spor so spoločnosťou EuroGas, ktorej arbitrážny zámer je známy niekoľko rokov,“ konštatovala pre TASR Martinková.

Výber právneho zástupcu SR kritizuje druhá strana sporu. Predseda predstavenstva EuroGas Wolfgang Rauball pre TASR povedal, že ide o konflikt záujmov. „Bývalý zamestnanec právnej kancelárie Derains & Gharavi, ktorá ma zastupuje, prešiel do spoločnosti Squire Patton Boggs. Bol dôležitou súčasťou tímu, ktorý pracoval na arbitráži so Slovenskou republikou,“ zdôraznil Rauball. Podľa Martinkovej nemusí ísť o konflikt záujmov, ak bývalý zamestnanec súčasného právneho zástupcu EuroGasu neprišiel do kontaktu s informáciami, ktoré by mohli zvýhodniť protistranu.

celý článok 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS