ČLÁNOK
Mikloša údajné prepojenie Görnera na SDĽ prekvapilo
12. marca 2002

SDĽ sa v minulosti ešte počas fungovania skrachovanej Devín banky, a.s., Bratislava v médiách často spájala s jej politickým krytím a tichou podporou aktivít tejto problémovej banky. Informácia o prepojení správcu konkurznej podstaty skrachovanej Devín banky Pavla Görnera na štruktúry SDĽ, podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša preto prekvapila. „Nechcem z toho však vyvodzovať žiadne dôsledky týkajúce sa výsledkov jeho práce. Podľa mojich informácií sú dobré,“ povedal.

„Ak predtým časť vládnej koalície vrátane SDĽ spustila obrovský pohyb a krik v súvislosti s tým, že správcom konkurznej podstaty v Devín banke nemôže byť Ernest Valko, je povšimnutiahodné, že teraz je to človek, ktorý má niečo spoločné s SDĽ,“ povedal Mikloš.

Podľa exministerky financií Brigity Schmögnerovej bol výber konkurzného správcu štandardný a bol v súlade s novou vyhláškou, podľa ktorej konkurzný sudca určí konkurzného správcu na základe toho, kto je v poradí. „Výber správcu tak určila náhoda. To, či je členom SDĽ, s tým nesúvisí,“ povedala. Ako dodala, v tej dobe to navyše nikto nevedel. Vzhľadom na Görnerov súčasný zdravotný stav je podľa Schmögnerovej zbytočné špekulovať nad tým, či by jeho väzby k strane mohli ohroziť profesionálny výkon funkcie správcu. „V prípade, že by veritelia neboli spokojní s jeho činnosťou, mohli by navrhnúť jeho zmenu u konkurzného sudcu,“ povedala.

Schmögnerová aj s odstupom času považuje kroky vlády vedúce k záchrane Devín banky za správne. „Ak by som sa dnes mala rozhodnúť, ako postupovať pri riešení problémov Devín banky, rozhodla by som sa rovnako,“ povedala exministerka. Podľa nej totiž bolo potrebné hľadať spôsoby záchrany, ktoré by pre štát predstavovali najmenšie náklady.

Bankový dohľad NBS zaviedol nútenú správu v Devín banke 24. augusta 2001. Dôvodom bola neschopnosť manažmentu zabezpečiť vysporiadanie časti pohľadávky SR voči Ruskej federácii spolu s neschopnosťou akcionárov a manažmentu zabezpečiť zvýšenie základného imania. Pod zavedenie nútenej správy sa priamo podpísali aj pretrvávajúce nezdravé praktiky v Devín banke pri výkone bankových činností a neukončenie súdneho sporu banky so štátom. Za neschopnú vyplácať vklady ju NBS vyhlásila 21. septembra 2001. Sudca Krajského súdu v Bratislave na ňu vyhlásil konkurz o sedem dní neskôr a za správcu konkurznej podstaty určil Ernesta Valka. O niekoľko dní sa však pod vplyvom politického tlaku výkonu tejto funkcie vzdal. Novým konkurzným správcom sa stal Pavol Görner, ktorý sa momentálne po fyzickom prepadnutí lieči z ťažkých zranení.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS