ČLÁNOK
Mikloš: Slovensko zatiaľ kvôli cenám ropy nemení odhad rastu HDP a inflácie
3. júna 2004

Slovensko zatiaľ kvôli rastúcim cenám ropy nemení odhad hospodárskeho rastu a inflácie na tento rok. Povedal to dnes v Luxemburgu slovenský minister financií Ivan Mikloš. Zároveň podporil názor, že by nebolo rozumné kvôli vyšším cenám ropy pristúpiť k znižovaniu spotrebných daní.

Ministri financií EÚ diskutovali o dôsledkoch rastúcich cien ropy na hospodársky rast a infláciu v únii. Európska komisia odhadla, že rast by sa mohol spomaliť o 0,2 % HDP a o rovnakú hodnotu by mohla stúpnuť inflácia.

„My zatiaľ nerobíme revíziu ani odhadu rastu ani odhadu inflácie. Očakávam, že to nie je konečná úroveň týchto cien, že to trochu padne, a po druhé, zdá sa, že ten odhad bol urobený s istou rezervou a zatiaľ je to v rámci tej rezervy,“ povedal TASR minister Mikloš.

Odhad rastu HDP v štátnom rozpočte SR na rok 2004 je stanovený na 4,1 % a inflácie 8,1 %.

Ministri sa dnes podľa Mikloša jednomyseľne zhodli, že by nebolo dobré prijať daňové opatrenia, ktoré by kompenzovali rastúce ceny ropy. „Myslím, že je rozumné, že sme takýmto tlakom nepodľahli,“ konštatoval Mikloš. Potvrdil názor, že ceny pre spotrebiteľov je možné znížiť, ak by obchodníci znížili svoje marže, ktoré rastom cien narástli.

Mikloš tiež súhlasí, že EÚ by mala pokračovať v kontaktoch s krajinami vyrábajúcimi ropu a snažiť sa o zvýšenie jej produkcie. „Aj z hľadiska svetovej ekonomiky by bolo vhodné, keby sa tie ceny ustálili na nižšej úrovni,“ dodal slovenský minister financií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS