ČLÁNOK
Mikloš predpokladá zlepšenie ratingov SR
26. septembra 2000

Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš predpokladá preradenie súčasného hodnotenia Slovenska zo špekulatívneho do investičného pásma približne začiatkom budúceho roka. Zlepšenie ratingu však podľa neho v maximálnej miere závisí od ratingových agentúr. Na základe vývoja reálnej ekonomiky a jej indikátorov by však podmienky na preradenie mohli byť splnené. Vicepremiér to uviedol pri podpise dohody o prístupe SR do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži.

Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej bolo možné zaznamenať zníženie rizikovej prirážky pri eurobondoch ihneď po oznámení pozvania SR do OECD 28. júla tohto roka. Ďalší pokles by mal podľa ministerky pokračovať aj na základe porovnania sadzieb napríklad s Poľskom a Maďarskom. V súvislosti s možnou zmenou ratingov ministerka povedala, že už v tejto chvíli sme na úrovni niektorých štátov, ktoré majú investičný rating BBB a toto je signál, aby sa aj náš investičný rating v blízkej budúcnosti zlepšil. Na to by mali bezprostredne reagovať aj úrokové sadzby.

Obaja členovia vlády nepredpokladajú pribrzdenie nastúpených reforiem v súvislosti s referendom o predčasných parlamentných voľbách alebo nestabilnou situáciou vo vládnej koalícii. Všetko najdôležitejšie z hľadiska hospodárskych reforiem sa podľa ministerky rozbehlo a to najmä v oblasti finančného a podnikového sektora. „Tu nás nebrzdí nič, ani sa pribrzdiť nedáme,“ povedala.

Už 10 a 11. novembra sa uskutoční zasadnutie výboru OECD pre finančné trhy, kde bude SR aktualizovať informácie a zmeny, ktoré nastali v tejto oblasti od apríla tohto roku.

Na podpis prístupovej zmluvy našej krajiny do OECD koruna takmer vôbec nezareagovala. Na devízovom trhu sa momentálne jej kurz voči referenčnému euru pohybuje na úrovni 43,680 / 770 SKK/EUR, pričom ráno domáca mena štartovala na 43,640 / 730 SKK/EUR. Podľa vyjadrenia Borisa Somorovského z dílingu Tatra banky pre SITA mal podpis zmluvy len formálny charakter. „Z hľadiska možného posilnenia slovenskej koruny bolo dôležité samotné júlové rozhodnutie Rady OECD o pozvaní SR do tohto zoskupenia,“ uviedol díler. Devízové trhy vtedy bezprostredne po oznámení prizvania zareagovali posilnením koruny voči euru približne o 50 halierov z úrovne 42,720 / 820 SKK/EUR na 42,280 / 380 SKK/EUR. Ďalšiu reakciu trhu je podľa B. Somorovského momentálne ťažké odhadnúť. „Nepredpokladám, že by mohlo prísť k prudkému posilňovaniu, pretože na devízovom trhu naďalej prevládajú skôr tlaky na oslabenie domácej meny,“ skonštatoval díler.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS