ČLÁNOK
Mikloš o hodnotiacej správe Európskej komisie
8. novembra 2000

Za najlepšiu cestu, ako dostať verejné financie pod kontrolu, považujem najmä reformu výdavkovej časti verejných financií. Na margo hodnotenia Slovenska zo strany Európskej komisie (EK) to pre agentúru SITA povedal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Hodnotiaca správa konštatovala, že slovenská vláda musí dokončiť privatizáciu v sektore bánk a energetiky a dostať pod kontrolu verejné financie.

„Ak sa dodržia termíny privatizácie bánk, to znamená privatizácia Slovenskej sporiteľne do konca roka a Všeobecnej úverovej banky do polovice budúceho roka, bude to dobrý výsledok aj z hľadiska rýchlosti. Urýchliť treba privatizáciu v energetike,“ dodal I. Mikloš. Za dôležité priority pre budúci rok považuje privatizáciu bánk, Transpetrolu, Slovenského plynárenského priemyslu, podnikov Slovenskej autobusovej dopravy, vodární a kanalizácií.

Hoci Slovensko má podľa hodnotiacej správy fungujúcu ekonomiku, EK znepokojuje pripravovaný štátny rozpočet na budúci rok. Podľa vedúceho delegácie EK na Slovensku Waltera Rochela súčasné návrhy by mohli ohroziť úspechy dosiahnuté v stabilizácii makroekonomiky. Návrh štátneho rozpočtu, ktorý predložila vláda parlamentu, predpokladá všeobecný deficit vo výške 3,87 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rochel však upozornil, že do toho nie sú započítané náklady na výstavbu diaľnic a tiež na reštrukturalizáciu bankového sektora, ktoré tvoria po 1 % HDP. „Jasným posolstvom je, že je potrebné znížiť tento cieľový deficit,“ konštatoval Rochel.

Komisia podrobila kritike aj fakt, že došlo k odloženiu prijatia zákona o štátnej službe a reformy verejnej správy, hoci išlo o otázky, ktoré boli zahrnuté medzi krátkodobé priority Partnerstva pre vstup. V tejto súvislosti I. Mikloš skonštatoval, že preferuje kvalitný zákon o štátnej službe, aj keď bude prijatý neskôr. Podľa v stredu publikovanej pravidelnej správy EK o pokroku kandidátskych krajín sa na Slovensku spomalil proces reforiem aj kvôli nejednotnosti vládnej koalície. Rochel je presvedčený, že kabinet vytrvá, aj keď v uplynulom roku mali koaliční partneri rozdielne názory na niektoré otázky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS