ČLÁNOK
Mikloš nevidí dôvod na skepsu
18. júna 2001

Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš nevidí na Slovensku dôvod na skepsu a pesimizmus. Opiera sa pri tom o ekonomické ukazovatele zverejnené vo štvrtok. Za dôležitý pre ekonomiku považuje tiež návrh východísk budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý v stredu odsúhlasila vláda. „Svedčí to o schopnosti pokračovať v reformách,“ povedal na tlačovej besede Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie.

Trojpercentný rast hrubého domáceho produktu v prvom štvrťroku označil Mikloš za veľmi pozitívny, hlavne kvôli dobrej štruktúre. Za podstatné označil nezvyšovanie konečnej spotreby štátu pri súbežnom zvyšovaní investícií a konečnej spotreby domácností. „Za pozitívne považujem aj to, že už prvom štvrťroku sme dosiahli rast reálnych miezd, hoci to bolo obdobie zvyšovania regulovaných cien,“ zdôraznil Mikloš.

Vicepremiér je presvedčený, že po dvoch najťažších stabilizačných rokoch prichádza obdobie zvyšovania životnej úrovne. Opätovne pripomenul, že prílev priamych zahraničných investícií do SR môže byť v tomto roku najvyšší spomedzi transformujúcich sa krajín.

Mikloš konštatoval, že schválenie východísk štátneho rozpočtu na rok 2002 vo vláde predstavuje najdôležitejšiu fázu pri zostavovaní samotného rozpočtu. Ďalšou fázou bude rozpracovanie politickej dohody na východiskách. Na základe novej metódy zostavovania rozpočtu si jednotlivé rezorty samostatne navrhujú svoje priority v rámci schválených výdavkových limitov. Vicepremiér zdôraznil, že kabinetu sa podarilo navýšiť prostriedky na hlavné priority, školstvo, zdravotníctvo, podporu zamestnanosti a vstupu do NATO, kde patrí Slovensko podľa Mikloša k najvážnejším kandidátom.

Celkové príjmy štátneho rozpočtu sú zatiaľ stanovené na 212,4 mld. Sk a výdavky na 249,4 mld. Sk. Schodok štátneho rozpočtu by tak neprekročil 3,4 % na tvorbe HDP. Cieľom kabinetu je udržať deficit verejných financií v roku 2002 do 3,5 % z HDP. Príjmy štátneho rozpočtu na rok 2002 sú podľa vicepremiéra odhadované značne konzervatívne, preto očakáva ich vyššie naplnenie. Politickej nepriechodnosti rozpočtu sa Mikloš po schválení východísk neobáva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS