ČLÁNOK
Mikloš je proti zníženiu spotrebných daní z palív
11. septembra 2000

V slovenskej ekonomike nie je v súčasnosti podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša priestor na prípadné zníženie spotrebnej dane z palív. Podpredseda vlády tak reagoval na vzrastajúce tlaky zo najmä strany dopravcov, ktorí žiadajú od kabinetu zníženie spotrebných daní na naftu v reakcii na výrazný rast cien pohonných hmôt. Na raste cien motorových palív na Slovensku sa podpísali najmä rekordné ceny ropy na svetových trhoch a výrazné oslabovanie koruny voči doláru kvôli pádu spoločnej európskej meny. Najväčší výrobca palív Slovnaft však upozornil aj na výšku spotrebnej dane na naftu, ktorá prevyšuje sadzbu dane na autobenzíny.

Hospodárska rada vlády v pondelok prerokovala návrh projektu vypracovania Vízie dlhodobého vývoja SR do roku 2015. Ako povedal I. Mikloš po rokovaní, Sekcia hospodárskej politiky vypracuje zadanie projektu a následne prebehne verejná súťaž o spracovateľa. Zdôraznil, že víziu má vypracovať nezávislá inštitúcia, podľa neho však musí dodržať určité priority. Medzi ne vicepremiér ráta najmä integráciu Slovenska do Európskej únie. Dokument by mal byť hotový najneskôr v prvom polroku 2002.

Rozvoj vysokého školstva na Slovensku je zásadnou prioritou kabinetu, najskôr však treba uskutočniť zásadnú reformu financovania vysokých škôl. Podľa I. Mikloša treba diskutovať aj o čiastočnom spoplatnení štúdia. Zároveň však zdôraznil, že súkromné financie nenahradia súčasný stav financií poskytovaných štátom. Vicepremiér odmietol tiež myšlienku, že zavedením spoplatneného štúdia vznikne diskriminácia sociálne slabších skupín. Podľa neho sa situácia dá vyriešiť výhodnými pôžičkami na štúdium.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS