ČLÁNOK
Miesto.sk žiada sprísnenie legislatívy na obranu proti hakerom
7. septembra 2001

Prevádzkovatelia serveru Miesto.sk pripravujú kampaň na zmenu trestného zákona v oblasti počítačovej a internetovej kriminality. Výkonný riaditeľ spoločnosti Euneco, s.r.o., ktorá server prevádzkuje, Bratislav Bajramalibejli informoval agentúru SITA o snahe prevádzkovateľov dosiahnuť úpravu legislatívy po vzore krajín Európskej únie a USA. Trestný zákon nedefinuje podľa neho dostatočne presne porušenie zákona zo strany hakerov. Preto plánujú nájsť partnera zo slovenskej politickej scény, ktorý bude schopný presadiť túto iniciatívu v parlamente.

Podnetom na iniciatívu bol podľa Bajramalibejliho hakerský útok na server Miesto.sk, ktorý 11. marca vyradil na štyri dni služby serveru z prevádzky. Útok, ktorý spôsobil finančné škody vo výške niekoľkých miliónov korún, bol podľa riaditeľa Euneco umožnený nedostatočným zabezpečením servera zo strany technologického partnera. Pre nové uvedenie služieb servera vybrali prevádzkovatelia servera na základe konkurzu nového technologického partnera. Na základe vysokej úrovne českého internetu a bohatých skúseností, uviedol Bajramalibejli, sa víťazom konkurzu stala česká spoločnosť Ysoft. „Všetky doterajšie služby servera Miesto.sk budú pracovať na novej programovej platforme, ktorá zaručuje vyššiu stabilitu a predovšetkým bezpečnosť celého systému Miesto.sk, dodal Bajramalibejli.

Ako ďalej informoval Bajramalibejli, na neznámeho páchateľa hakerského útoku podal prevádzkovateľ trestné oznámenie. „Od útoku však uplynul už pomerne dlhý čas a nepredpokladáme, že by sa páchateľa podarilo odhaliť,“ povedal Bajramalibejli. „Dôležité je predchádzanie podobným prípadom v budúcnosti,“ dodal riaditeľ Euneco.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS