Štandardizovaná miera nezamestnanosti Slovenskej republiky podľa indikátora krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v novembri 2003 znížila na 16,5 % z októbrových 16,6 %. Za tretí štvrťrok minulého roku predstavovala miera nezamestnanosti 16,8 % a za celý rok 2002 bola na úrovni 18,7 % po miere 19,4 % z roku 2001 a 18,7 % z roku 2000. Vyplýva to z údajov OECD.
Ukazovateľ pre OECD ako celok klesol v novembri minulého roku oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 percentuálneho bodu na úroveň 7 %. Z medziročného hľadiska však ostala nezmenená. Spomedzi ďalších krajín V4 ostala miera v Poľsku medzimesačne nezmenená na 19,1 %, v Maďarsku na 5,8 %, avšak novembrový údaj pre ČR nie je k dispozícii. V októbri sa v ČR zaznamenala miera 7,6 %.
V krajinách eurozóny sa štandardizovaná miera nezamestnanosti v novembri taktiež medzimesačne nezmenila, keď zostala na úrovni 8,8 %, medziročne však vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu. V USA klesla nezamestnanosť v novembri na 5,9 % z októbrových 6 % a medziročne sa nezmenila. V rámci 15-člennej Európskej únie (EÚ) ostala štandardizovaná miera nezamestnanosti medzimesačne bez zmeny na 8 % a medziročne stúpla o 0,2 percentuálneho bodu. V Japonsku štandardizovaná miera nezamestnanosti ostala v novembri nezmenená oproti októbru na úrovni 5,2 % a medziročne klesla o 0,1 %.
Štandardizované ukazovatele nezamestnanosti OECD, ktoré sa zhromažďujú za 27 členských krajín organizácie, sú založené na definíciách 13. konferencie pracovných štatistov všeobecne známych ako pravidlá Medzinárodnej organizácie práce (ILO). Podľa nich sú nezamestnanými osoby v produktívnom veku, ktoré sú v referenčnom období bez práce, sú ochotné a pripravené pracovať a podnikli príslušné kroky, aby prácu získali. Jednotná aplikácia pravidiel vyúsťuje do odhadov, ktoré sú medzinárodne viac porovnateľné ako tie, ktoré sú založené na národných definíciách.