ČLÁNOK
Miera inflácie v EMÚ bola v apríli na 5-mesačnom maxime
17. mája 2001

Miera inflácie v eurozóne sa v apríli prudko zvýšila a dosiahla najvyššie úrovne od novembra minulého roku, pretože ceny potravín pokračovali v raste pod vplyvom krízy v sektore živočíšnej produkcie v Európe. Údaje zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien vzrástol v apríli medziročne o 2,9 %, pričom marcová miera medziročného rastu bola 2,6 % a v apríli minulého roku sa zaznamenal medziročný rast o 1,9 %. Údaje, ktoré boli v zhode s očakávaniami analytikov, boli zverejnené iba týždeň po tom ako Európska centrálna banka (ECB) šokovala trhy redukciou kľúčovej úrokovej sadzby o štvrť bodu na 4,50 %, pričom svoje rozhodnutie zdôvodnila očakávaním poklesu miery inflácie v budúcom roku pod cieľovú hranicu 2,0 %. Pozorne sledovaná jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energie, potravín, alkoholu a tabakových výrobkov, vzrástla v apríli o 1,9 %, kým marcová miera rastu bola 1,8 %. Ceny potravín vzrástli v apríli medziročne o 4,8 %, čo je najvyššia medziročná miera rastu v tomto roku (v marci vzrástli o 4,4 %). Ceny energie stúpli v apríli medziročne až o 7,8 % (v marci vzrástli o 5,6 %).

Predstavitelia ECB vyjadrili v minulom roku nádej, že novembrová miera inflácie 2,9 % je vrcholom v rámci cenového cyklu, avšak v tomto roku boli nútení zmeniť svoj názor po tom, ako odhalené prípady choroby šialených kráv a ochorenia slintačky a krívačky spôsobili rast cien mäsa a substitučných potravín v celej Európe. Okrem toho sa euru nepodarilo udržať si prírastky z konca minulého roku, kvôli čomu bola Európa vystavená negatívnym vplyvom vyšších importných cien.

Údaje z eurozóny potvrdili tendenciu zaznamenanú už v niektorých jej členských krajinách. Miera inflácie v Taliansku dosiahla v apríli 4,5-ročný rekord, pričom ceny v Nemecku vyskočili za rovnaký mesiac na sedemročné maximá. Predstavitelia ECB obhájili rozhodnutie zredukovať sadzby slovami, že tento krok sa opiera o budúce vyhliadky a nie o súčasné údaje, týkajúce sa inflácie. Prezident Bundesbanky Ernst Welteke povedal, že rozhodnutie ECB znížiť sadzby sa uskutočnilo vzhľadom na očakávanie oslabenia inflačných rizík v budúcnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS