ČLÁNOK
Miera inflácie nevytvára predpoklady na pokles sadzieb
14. mája 2001

Trhové ceny v apríli zrýchlili svoj rast. Analytici tak nepovažujú za pravdepodobné, že Národná banka Slovenska (NBS) v blízkej budúcnosti uvoľní politiku a zníži úrokové sadzby. Na medziročnej báze jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa regulačné a administratívne zásahy vlády, v apríli vzrástla na 4,8 % a dosiahla tak najvyššiu úroveň od novembra minulého roku. Vzhľadom na medzimesačný pokles regulovaných cien o 0,3 % vzrástla jadrová inflácia v apríli o 0,7 a predbehla tak rast spotrebiteľskej inflácie.

„Napriek tomu, že sa jadrová inflácia stále nachádza v rámci cieleného intervalu centrálnej banky 3,6 % – 5,3 % a v závere roka predpokladáme jej opätovný pokles blízko k úrovni 4 %, jej súčasná úroveň nevytvára predpoklady pre ďalšie zníženie sadzieb NBS v najbližších mesiacoch,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Tatra banky Róbert Prega.

Podobný názor má aj analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Aj podľa neho výsledky jadrovej inflácie umocnili očakávania, že NBS pravdepodobne nepristúpi v priebehu najbližších mesiacov ku zníženiu svojich kľúčových úrokových sadzieb. Aj keď zatiaľ nie je ohrozený inflačný cieľ, výplata dlhopisov FNM, zvýšenie platov v zdravotníctve a školstve, ale aj použitie privatizačných príjmov by podľa P. Ondrisku mohli vytvoriť dodatočný tlak na spotrebu práve v čase, keď by sa dostavil efekt zo zníženia úrokových sadzieb.

Menová politika podľa P. Ondrisku pôsobí na ekonomiku s niekoľkomesačným až ročným oneskorením. Zvýšená spotreba by tak mohla negatívne pôsobiť nielen na rast cien, ale aj na ďalšie zvýšenie dovozu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS