ČLÁNOK
Microsoft sa odvolal proti súdnemu rozhodnutiu
15. júna 2000

Softvérový gigant Microsoft sa odvolal proti rozhodnutiu okresného súdu, ktorý rozhodol o rozdelení firmy, a požiadal súd Spojených štátov o pozastavenie platnosti celého rozsudku okresného súdu zo 7. júna až do výsledku odvolacieho procesu. Ministerstvo spravodlivosti USA naznačilo, že má v úmysle požiadať sudcu Thomasa Penfielda Jacksona o postúpenie odvolania priamo na Najvyšší súd USA. Rozhodnutie, či Najvyšší súd prípad prijme, je v kompetencii samotného súdu.

„Očakávame, že odvolací súd zruší predchádzajúce rozhodnutie,“ povedal prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Steve Ballmer. „Ak ste príliš úspešní, alebo príliš obľúbení, vláda si môže vziať to, čo ste vytvorili a dať to ostatným,“ interpretoval rozsudok Ballmer. Niektoré opatrenia rozsudku majú nadobudnúť platnosť už 5. septembra bez ohľadu na jednanie odvolacieho súdu, napríklad povinnosť poskytnúť zdrojové kódy Windows. „Tieto opatrenia by mali devastujúci účinok nielen na Microsoft, ale aj na jej zamestnancov, akcionárov, obchodných partnerov a zákazníkov, a mohli by mať výrazný negatívny dosah aj na národnú ekonomiku,“ hovorí sa v podaní Microsoftu.

Vo svojom odvolaní spoločnosť poukazuje na množstvo závažných obsahových a procedurálnych chýb súdneho jednania. Súd neumožnil Microsoftu predložiť dôkazy na svoju obhajobu. Ako príklad spoločnosť uvádza neúčtovanie poplatku za zdokonalenie operačného systému (OS) Windows integráciou prehliadača Internet Explorer, čo bolo zjavne v prospech spotrebiteľov vďaka zníženiu cien, zvýšeniu dostupnosti a urýchleniu vývoja internetových technológií. OS so samostatným prehliadačom, ako je Netscape Navigator, nemôže adekvátne nahradiť integrovaný OS. Podľa názoru Microsoftu nie je takýto postup proti konkurencii, ale naopak konkurenciu posilňuje.

Podľa názoru právnikov Microsoftu by sa mal prípadom zaoberať odvolací, a nie Najvyšší súd USA. Rozsudok okresného sudcu Jacksona rozhodol o rozdelení Microsoftu na dve časti, z ktorých jedna sa bude zaoberať vývojom OS a druhá ostatnými aplikáciami a internetovými službami.

Tržby z predaja operačného systému Windows sa na celkových tržbách Microsoftu podieľajú 40 percentami, tržby z predaja softvérového balíka Office predstavujú taktiež 40 %, a zvyšok pochádza z predaja iného softvéru, hardvéru a internetových produktov. V treťom finančnom štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla firma celkové tržby 5,6 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS