ČLÁNOK
Microsoft a americká vláda podpísali dohodu, ktorá ukončí spor
5. novembra 2001

Softvérová spoločnosť Microsoft Corp oznámila, že podpísala dohodu s americkou vládou s cieľom urovnať tri roky trvajúce protimonopolné konanie.

Dohoda, ako uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti, predpokladá „rozsiahlu paletu reštrikcií, ktoré ukončia protizákonné praktiky Microsoftu, zabránia ich opakovaniu a obnovia konkurenciu na trhu softvérových programov“.

„Urovnanie sporu je spravodlivé a rozumné. A čo je najdôležitejšie, je v najlepšom záujme spotrebiteľov a hospodárstva,“ hovorí predseda predstavenstva Microsoft Bill Gates.

„Aj keď urovnanie ukladá nášmu podnikaniu niektoré veľmi tvrdé pravidlá a obmedzenia, sme presvedčení, že vyriešenie sporu je v súčasnosti tým správny činom, ktorý môžeme vykonať pre našich zákazníkov, celý technologický sektor a ekonomiku,“ povedal Gates.

Ministerstvo spravodlivosti USA potvrdilo ešte predtým, že Bushova administratíva a Microsoft dospeli k dohode. Tá vyzýva softvérový gigant, aby poskytol výrobcom PC väčšiu flexibilitu a zdieľal vnútorné postupy svojho operačného systému Windows s ostatnými softvérovými firmami.

Pakt, ktorý musí odsúhlasiť federálny súd a nie je ešte ratifikovaný jednotlivými štátmi angažovanými v procese, je ďaleko od pôvodných snáh o rozdelenie spoločnosti na dva celky, čo sa presadzovalo za Clintonovej administratívy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS