ČLÁNOK
MH už predložilo na MSPNM tri privatizačné projekty
5. januára 2001

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už predložilo Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) privatizačné projekty š.p. Východoslovenské energetické závody (VSE) Košice, Transpetrolu, a.s. a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š.p. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, privatizačné projekty obsahujú základné ekonomické údaje, majetkovo-právnu dokumentáciu a stručný podnikateľský zámer. Pri VSE a SPP obsahujú projekty aj návrhy na prvotnú transformáciu oboch štátnych podnikov na a.s. a následne privatizáciu ich 49-percentných podielov.

Na základe uznesenia vládneho kabinetu sa z ostatných rozvodných štátnych podnikov, Západoslovenských energetických závodov Bratislava a Stredoslovenských energetických závodov Žilina, vyčlení teplárenstvo. „Privatizačné projekty oboch podnikov predložíme po dopracovaní na MSPNM do 31. marca,“ povedal P. Benčurik. Rezort hospodárstva paralelne vypracoval aj koncepcie reštrukturalizácie a privatizácie rozvodných podnikov, ktorými sa na svojom rokovaní bude v najbližšej dobe zaoberať slovenská vláda.

Do konca tohtoročného marca by mal vládny kabinet prerokovať privatizačný projekt a rozhodne o privatizácii štátneho rozvodného podniku VSE. K 1. aprílu 2001 sa podnik pretransformuje na akciovú spoločnosť s názvom Východoslovenská energetika, ktorej časť sa následne sprivatizuje. Keďže VSE teplárne nevlastnia, prebehne ich transformácia a privatizácia skôr ako v prípade Stredoslovenských a Západoslovenských energetických závodov.

MH SR vyhlásilo tender na výber poradcu pre privatizáciu 49-percentného podielu Transpetrolu 5. decembra minulého roka. Otváranie obálok s ponukami sa bez účastí záujemcov uskutoční 8. januára tohto roka. Známy je aj poradca pri privatizácii SPP, komisia pre jeho výber ako najlepšiu vyhodnotila ponuku spoločnosti Credit Suisse First Boston.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 1. 2021

USD 1,215 0,001
CZK 26,080 0,072
GBP 0,888 0,002
HUF 357,330 0,280
CAD 1,546 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS