ČLÁNOK
MH podporuje postup SPP v rokovaniach o kúpe Nafty Trade
23. augusta 1999

Ministerstvo hospodárstva (MH) podporuje kroky Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP), ktoré by viedli k dohode o odkúpení Nafta Trade, preto minister hospodárstva Ľudovít Černák poveril SPP rokovaním o kúpe tejto spoločnosti. Doterajšia ponuka predávajúceho nie je pre SPP, š.p. akceptovateľná a s týmto stanoviskom sa stotožňuje aj ministerstvo hospodárstva. Dôvodom je vysoká požadovaná cena a záporne základné imanie Nafta Trade. Uviedol to hovorca MH SR Maroš Turek.
„Nemôžme dopustiť, aby SPP zaplatil za kúpu Nafta Trade vysokú cenu a peniaze z predaja by šli do súkromného vrecka a následne by SPP musel splatiť dlhy spoločnosti Nafta Trade z vlastných zdrojov. Bolo by paradoxné, keby po tom všetkom čo sa v tejto kauze udialo, pán Poór na tejto transakcii zarobil veľké peniaze na úkor občanov tejto krajiny,“ uviedol vo vyhlásení hovorca MH SR.
Ako v piatok informovali predstavitelia SPP, v predchádzajúcich rokovaniach predávajúci navrhovali cenu 20 mil. USD (860 mil. Sk) za Druhú obchodnú i Naftu Trade. Neskôr svoje požiadavky znížili na 9 mil. USD (390 mil. Sk) pričom táto cena sa neskôr začala uvažovať len v súvislosti s predajom Nafty Trade, čo nie je pre SPP akceptovateľné. „Pre nás má Nafta Trade hodnotu, avšak naše predstavy sú oveľa nižšie,“ povedal šéf plynárov Pavol Kinčeš. Navrhovaná cena pritom podľa predstaviteľov SPP nezahŕňa záväzky Nafty Trade, pričom táto spoločnosť má záporné vlastné imanie, je predlžená a jej podsúvahové záväzky prestavujú 3,3 mld. Sk.
FNM vo štvrtok zverejnil informáciu, že v pondelok 23. augusta bude podpísaná dohoda medzi Druhou obchodnou a fondom o vrátení balíka 45,9 % akcií Nafty Gbely. Podmienkou platnosti tejto dohody je však uzavretie zmluvy o predaji spoločnosti Nafta Trade, ktorej kupujúcim by mohol byť práve SPP. Minister hospodárstva Ľudovít Černák v piatok dopoludnia potvrdil, že poveril SPP rokovaním o kúpe tejto spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS