ČLÁNOK
MH podalo odvolanie voči zablokovaniu akcií Transpetrolu
2. novembra 2001

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už podalo odvolanie proti predbežnému opatreniu súdu v Humennom na zablokovanie akcií Transpetrolu, a.s., ktorý je momentálne v privatizačnom procese. Minister hospodárstva Ľubomír Harach pre novinárov uviedol, že rozhodnutie súdu v Humennom nepovažuje za absurdné, ale až za škandalózne. „Je škandálom, keď MH a Transpetrol sú zaťahované do sporu, ktorý súvisí s pohľadávkou medzi malou súkromnou spoločnosťou a daňovým úradom, nech je už pravda kdekoľvek. Neviem si predstaviť ako mohol sudca rozhodnúť takýmto spôsobom o predbežnom opatrení, keď tento súd nebol dokonca ani príslušný k danej veci,“ povedal Harach.

Podľa jeho slov spočíva paradoxnosť aj absurdnosť celého prípadu v tom, že dvaja rozdielni sudcovia rozhodli o tej istej veci úplne odlišným spôsobom. Minister tiež uviedol, že nie je dobré ak dávame do sveta investorov podobné nepriaznivé signály o takých spôsoboch konania.

Transpetrol je jedným zo strategických energetických podnikov v SR, ktorého 49-percentný podiel by sa mal podľa schváleného časového harmonogramu privatizovať do konca roka. Harach vyjadril presvedčenie, že súčasná kauza proces privatizácie Transpetrolu neohrozí a uviedol, že celá privatizácia zatiaľ beží podľa schváleného harmonogramu. Ministerstvo zatiaľ v súvislosti s touto kauzou nezaregistrovalo zníženie existujúceho záujmu zo strany investorov. Harach predpokladá, že súdy budú vo veci odvolania konať v primeranom čase a dostatočne efektívne a rýchlo, čím celú vec uvedú do právne správneho stavu.

Okresný súd v Humennom svojim predbežným opatrením zakázal ministerstvu hospodárstva akokoľvek nakladať s akciami Transpetrolu. Návrh na vydanie predbežného opatrenia podala jedna zo spoločností, ktorá vydražila časť akcií podniku v spornej exekúcii ešte v roku 1998.

Ministerstvá privatizácie a hospodárstva zverejnili výzvu na prejavenie záujmu o kúpu podielu v Transpetrole na konci mája. O kúpu balíka akcií prejavilo záujem 19 investorov. Transakčné dokumenty si prevzalo 16 subjektov a nezáväzné ponuky nakoniec predložilo šesť záujemcov. Podľa neoficiálnych informácií sú účastníkmi tendra, ktorí momentálne vykonávajú hĺbkový audit, ruská spoločnosť Yukos, Slovnaft, Česká rafinérska, ruský koncern Rosnefť v konzorciu s Forest Trade Company Nová Baňa, americký koncern Texaco a ďalšia ruská spoločnosť Surgutneftegaz. Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS