ČLÁNOK
MH je proti zmluve zabezpečujúcej možné náklady zo zmeniek SPP
25. marca 2001

Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha existuje mechanizmus, ako oddeliť prípad tzv. Duckého zmeniek od procesu reštrukturalizácie a privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Na riešení problému pracujú aj poradcovia rezortu. Ministerstvo ale vylučuje podobný postup ako v prípade Slovenských telekomunikácií. „Je absolútne vylúčené a v žiadnom prípade to neprichádza do úvahy,“ povedal hovorca ministra Peter Benčurik na margo úvahy, že by mohla byť so strategickým investorom SPP podpísaná zmluva, na základe ktorej by mu štát garantoval splatenie istej časti možných nákladov v spojitosti s týmto prípadom.

Ministerstvo hospodárstva je stále presvedčené o neplatnosti a podvodnom charaktere uvedených zmeniek, o svojom ďalšom postupe rozhodne až po vyjadrení nezávislého súdu. Vyššie uvedený spôsob riešenia považuje za špekuláciu, ktorej cieľom môže byť snaha o zníženie privatizačnej ceny plynárenského podniku.

V súčasnosti pokračuje spor SPP a Union Banky o päť zmeniek v hodnote 350 mil. Kč. Krajský súd v Bratislave rozhodol o ich vyplatení v apríli minulého roka v prospech banky. SPP sa však odvolal na Najvyšší súd SR, začiatok odvolacieho konania vytýčila predsedníčka senátu na 19. apríla. Jedným z držiteľov zmeniek je aj firma I.M.C. Burzovní, ktorú vlastní Vladimír Woloszczuk. Ten tvrdí, že nominálna hodnota celkovo 27 zmeniek z druhého balíka predstavuje 5 až 7 mld. Sk. Na nedávnom rokovaní s SPP ponúkol vedeniu mimosúdne vyrovnanie za 2 až 3 miliardy v slovenských alebo českých korunách.

Zatiaľ posledný odhad privatizačnej ceny SPP zverejnila ratingová agentúra Fitch IBCA. Tá bude považovať postúpenie 49 % akcií podniku investorovi za úspešné, ak zaň štát zinkasuje 2 až 4 mld. USD, teda 10 až 20 % slovenského hrubého domáceho produktu.

Podľa harmonogramu privatizácie SPP by mal Fond národného majetku SR v apríli vytvoriť zo štátneho podniku SPP akciovú spoločnosť. Tender na privatizáciu podniku by malo ministerstvo hospodárstva v spolupráci s poradcom pre privatizáciu, ktorým je spoločnosť Credit Suisse First Boston, vyhlásiť v priebehu júna. Bez jedného percenta polovičný podiel v SPP sa bude predávať prostredníctvom medzinárodnej súťaže vybranému investorovi, cez kapitálové trhy, prípadne kombináciou oboch metód.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS