ČLÁNOK
MF znova novelizuje zákony o spotrebných daniach, pri cigaretách budú pevné ceny
7. októbra 2003

Po vstupe do Európskej únie musia slovenskí distribútori a predajcovia cigariet rátať s tým, že od výrobcov budú dostavať cigarety s pevne stanovenými cenami.

S takýmto opatrením totiž prichádza najnovšia novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorú Ministerstvo financií (MF) SR už posunulo do pripomienkového konania. „Konečnú cenu pre spotrebiteľa musíme zaviesť v zmysle požiadaviek Európskej únie,“ informoval TASR poradca ministra financií Peter Papanek s tým, že pevné ceny na známkach cigariet sa musia zaviesť hneď dňom vstupu do EÚ.

Pracovníci odboru nepriamych daní MF pripomínajú, že k žiadnej regulácii cien cigariet zo strany štátu tým nedôjde. Ceny na známkach cigariet sa totiž budú aj naďalej tvoriť voľne na základe rokovaní medzi výrobcami a predajcami. Pevne stanovená cena na baleniach cigariet sa podľa nich zavádza hlavne z dôvodu uľahčenia a sprehľadnenia výberu spotrebných daní.

Najnovšia novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov je súčasťou celého balíka novelizovaných zákonov aj o spotrebných daniach z vína, piva, liehu ako aj minerálnych olejov. Všetky tieto zákony sú zamerané hlavne na harmonizáciu s príslušným právom EÚ, keď riešia hlavne presun týchto tovarov medzi trhmi jednotlivých štátov spoločenstva. K zmene sadzieb týchto daní pritom podľa Papanka nedochádza. Posledné zvyšovanie spotrebných daní z minerálnych olejov, cigariet a piva Slovensko zaviedlo od augusta tohto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS