ČLÁNOK
MF SR odmieta snahy o zmenu zákona o daniach z príjmov
11. marca 2002

Ministerstvo financií SR (MF) odmieta iniciatívu Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. (PSS) aby sa základ dane z príjmov fyzických osôb znížil o zaplatené úroky a splátky úverov použitých na bytovú výstavbu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministra financií Peter Papanek, rezort financií v súčasnosti neodporúča novelizovať zákon o daniach z príjmov, nakoľko všetky navrhované zmeny by mali negatívny dopad na i tak napätú príjmovú časť štátneho rozpočtu (ŠR).

PSS plánuje iniciovať novelu zákona o daniach z príjmov s cieľom doplniť odpočítateľné položky zo základu dane z príjmov fyzických osôb o zaplatené úroky a splátky úverov použitých na bytovú výstavbu. Daňovník by si ich tak mohol zo základu dane odpočítať po celú dobu splácania až do výšky 100 tis. Sk ročne. Stavebný úver by mal občan využiť na výstavbu, kúpu, rekonštrukciu, opravu a obnovu bytu alebo rodinného domu alebo na kúpu pozemku na výstavbu bytu alebo rodinného domu na území SR. S návrhom chce PSS osloviť poslancov parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie a tiež členov výboru pre financie, rozpočet a menu.

O zmenu zákona o daniach z príjmov sa v súčasnosti pokúša aj skupina poslancov Občianskej konzervatívnej strany, ktorých novelu zákona vláda v stredu odmietla. Cieľom novely je znížiť sadzbu dane právnických osôb zo súčasných 25 % na 19 % a tiež zmeniť daňové sadzby a pásma pre fyzické osoby. Počet daňových pásiem by mal podľa skupiny poslancov klesnúť z piatich na štyri a najvyššia daňová sadzba 38 % by sa mala znížiť na 30 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS