ČLÁNOK
MF rokuje s EBRD a IFC o ich kapitálovom vstupe do VÚB
13. septembra 2000

Ministerstvo financií SR (MF) v súčasnosti rokuje s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) a International Finance Corporation (IFC), členom skupiny Svetovej banky o možnom vstupe týchto inštitúcií do Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB). Ako pre SITA uviedol Juraj Renčko, šéf koordinačnej jednotky MF pre reštrukturalizáciu a privatizáciu bánk, kapitálový vstup oboch inštitúcií je reálny do konca tohto roka. „Zatiaľ sa ešte nerozhodlo, aký balík akcií sa týmto multilaterálnym investorom ponúkne, uvažuje sa však o odpredaji maximálne 20-percentného podielu štátu,“ povedal Renčko.

Podľa júlového vyjadrenia prezidenta VÚB Ladislava Vaškoviča banka už v súčasnosti eviduje niekoľko serióznych záujemcov o privatizáciu. Po ukončení prvej fázy privatizácie banky, ktorej podstata spočíva vo vstupe IFC a EBRD do banky, bude nasledovať druhá fáza, v ktorej má štát záujem predať strategickému investorovi svoj zvyšný podiel na základnom imaní banky, ktorý momentálne predstavuje približne 85 %. Tento podiel by malo zvýšiť ukončenie procesu prevodu takmer 9-percentného balíka akcií VÚB z vnučkovskej spoločnosti banky Consult real, a.s. na akciovú spoločnosť A. Index, ktorej 100-percentným majiteľom je Slovenská konsolidačná, a.s. vlastnená rezortom financií. Po skoncentrovaní uvedených akcií v portfóliu A.Indexu by tieto mali prejsť na Slovenskú konsolidačnú. Uvedené prevody J. Renčko označil ako záujem štátu upevniť si svoj podiel v banke pred jej privatizáciou. „Konkrétny podiel, ktorý strategický investor od štátu získa, však bude v neposlednom rade závisieť aj od záujmu investorov,“ doplnil J. Renčko.

V pokročilejšom štádiu je momentálne privatizácia Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP) a Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB). V prípade sporiteľne bol utorok 12. september posledným termínom, kedy si mohli potenciálni investori prevziať informačné memorandum banky od privatizačného poradcu vlády J. P. Morgan. Podľa J. Renčka by do konca tohto týždňa mali investori prejaviť svoj predbežný záujem o banku. „Predpokladám, že do konca tohto roka sa zrealizuje výber strategického investora, samotný predaj sa uskutoční pravdepodobne na prelome tohto roka s rokom 2001,“ uviedol Renčko. Podľa neho prejavil o informačné memorandum banky záujem dostatočný počet investorov. V prípade IRB už rezort financií vypracoval užší zoznam uchádzačov, ktorým bude umožnené vykonanie vlastného auditu v banke. Bližšie informácie o záujemcoch a aktuálnom štádiu celého procesu by malo MF poskytnúť na budúci týždeň.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS