ČLÁNOK
MF preferuje aktívnu politiku zamestnanosti v NÚP
9. februára 2000

Presun prostriedkov na financovanie verejnoprospešných prác zo sumy dávok sociálnej pomoci si totiž vyžaduje novelizáciu zákona o štátnom rozpočte na tento rok, čo MF považuje za administratívne a legilatívne náročný proces. V súvislosti s utorkovými vyjadreniami predstaviteľov Strany demokratickej ľavice (SDĽ) o nutnosti vytvorenia podmienok pre financovanie verejnoprospešných prác zo štátneho rozpočtu to uviedol hovorca ministerky financií Brigity Schmögnerovej (SDĽ) Peter Švec.

Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy na utorkovej tlačovej besede povedal, že v rámci efektívnejšieho zapojenia dlhodobo nezamestnaných do verejného života by sa mali vytvoriť podmienky na financovanie verejnoprospešných prác zo štátneho rozpočtu. Na tento krok je potrebné novelizovať zákon o štátnom rozpočte a zákon o zamestnanosti. Spomínané novely chcú podľa jeho slov predložiť ľavicoví demokrati na marcovú schôdzu Národnej rady (NR SR). Prostriedky na financovanie verejnoprospešných prác vo výške 2,3 mld. Sk by na základe novely zákona o štátnom rozpočte mali byť vyčlenené zo sumy dávok sociálnej pomoci, určenej pre dlhodobo nezamestnaných.

Novela zákona o štátnom rozpočte by podľa Andrassyho nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu, ako však pre SITA povedal hovorca ministerky financií P. Švec, novela by bola administratívne a legislatívne náročná. Preto MF uprednostňuje skôr aktivizáciu prostriedkov NÚP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS