ČLÁNOK
MF očakáva do konca roka vstup prvého investora do VÚB
19. septembra 2000

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) už uskutočnila vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB) due diligence (hĺbkový audit). Manažéri VÚB pritom predložili prezentáciu banky okrem EBRD aj členovi Svetovej banky International Finance Corporation (IFC). Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Viliam Vaškovič. Finálne ponuky na kúpu akcií VÚB by malo ministerstvo od investorov prijať do konca novembra.

„Očakávame, že do konca roka do banky vstúpi minimálne jeden z týchto investorov a celá transakcia sa uzavrie,“ povedal Vaškovič. Druhá fáza privatizačného procesu, ktorou je predaj strategickému investorovi, sa začne ihneď po skončení prvej fázy, keď bude balík akcií odkúpený multinacionálnym investorom. Podľa zverejnených informácií chce MF predať v prvej fáze 15 až 20-percentné balíky, zvyšok do celkovej výšky 85 % základného imania by mal získať strategický investor.

Ako povedal predstaviteľ J.P. Morgan Andreas Klingen, o privatizáciu Banky Slovakia prejavili investori veľký záujem. V súčasnosti skúma Fond národného majetku SR všetky ponuky, pričom v krátkom čase by z nich mali byť vybraní tí investori, ktorým bude umožnený due diligence. Kúpna zmluva by mala byť uzatvorená ešte do konca tohto roku. V prípade Banky Slovakia sa privatizuje podiel FNM v objeme 60 % základného imania.

V. Vaškovič informoval tiež o postupe a stave privatizácie v Slovenskej sporiteľni, a.s. a Investičnej a rozvojovej banke (IRB). V prípade SLSP umožnilo MF SR vykonanie due diligence trom spoločnostiam, ktoré by do polovice novembra mali predložiť finálne ponuky. Ich vyhodnotenie by sa malo uskutočniť 24. novembra a záverečný kontrakt by mal byť podpísaný do konca kalendárneho roka. Predbežné ponuky sú podľa neho vysoko kvalitné a spĺňajú očakávania ministerstva. Privatizovať by sa mal približne 87-percentný podiel SLSP. Predbežnú ponuku v privatizácii IRB predložil do 1. septembra len jeden investor. Ministerstvo však v utorok rozhodlo o predĺžení termínu na podloženie ponuky až do konca októbra, keďže o to prejavili záujem viacerí investori.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS