ČLÁNOK
MF nemá informácie o námietkach Drukosu v privatizácii SLSP
31. októbra 2001

„Ministerstvo financií SR (MF) nemá informácie o námietkach zo strany spoločnosti Drukos a.s. v prípade privatizácie Slovenskej sporiteľne a.s. (SLSP),“ konštatoval hovorca ministerky financií Peter Papanek. MF tak reagovalo na obvinenia spoločnosti Drukos, podľa ktorých malo ministerstvo porušiť ústavu a zákon o hospodárskej súťaži pri privatizácii SLSP.

„Základnou požiadavkou privatizačného procesu bánk s majetkovým podielom Fondu národného majetku SR (FNM) bolo, aby sa privatizoval na princípe transparentnosti, efektívnosti a perspektívnosti rozvoja bankového rozvoja,“ uviedol Papanek.

Zámerom vlády podľa schválených dokumentov bolo podľa Papanka predať majetkové podiely štátu v bankách strategickým investorom, ktorí prinesú do bánk moderné know-how a dokážu pozitívne zmeniť firemnú kultúru v bankách. Od vstupu strategických investorov sa podľa pôvodných zámerov očakávali dlhoročné medzinárodné skúsenosti v oblasti bankovníctva a svojim vstupom mali rozšíriť a skvalitniť ponuku bankových služieb.

V súvislosti s obvineniami o porušení ústavy a zákona o hospodárskej súťaži vidí riaditeľ Drukosu František Mojžiš nádej na zvrátenie procesu a stransparentnenie privatizácie ešte v prípade privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu a Slovenskej poisťovne.

Riaditeľ Drukosu je iniciátorom združenia Vaša vlna privatizácie (VVP), ktoré zhromažďuje prostriedky od občanov a právnických osôb a proklamuje, že chce vďaka nim získať akcionársky vplyv v strategických podnikoch. Drukos chce podľa pondelkových slov Mojžiša zažalovať MF kvôli znemožneniu účasti na privatizácii strategických podnikov. Podľa neho „postup štátu voči Drukosu, resp. akcii VVP, hrubo znásilnil práva občanov a spoločnosť je pripravená žiadať morálne a finančné zadosťučinenie a náhradu strát a ušlého zisku v hodnote približne 7 mld. Sk aj na medzinárodnej úrovni“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS