ČLÁNOK
MF chce dokázať vhodnosť kandidatúry F. Palka na šéfa ÚFT
12. apríla 2002

Ministerstvo financií SR (MF) je pripravené potrebnými podkladmi dokázať, že František Palko spĺňa zákonom stanovené podmienky pre vymenovanie do funkcie generálneho riaditeľa Úradu pre finančný trh (ÚFT). Ako informoval hovorca ministra financií Peter Papanek, ministerstvo vychádzalo v prípade jeho kandidatúry výlučne z odborných kritérií a jeho nomináciu považuje za vhodnú.

Podľa MF Palko spĺňa v plnom rozsahu odborné požiadavky potrebné na výkon tejto funkcie. Zákon o dohľade nad finančným trhom stanovuje, že za odborné vedomosti a skúsenosti sa považuje ukončené úplné vysokoškolské vzdelanie univerzitného zamerania a najmenej päť rokov praxe v oblasti finančníctva. Z toho najmenej dva roky musí byť kandidát v riadiacej, vedeckej alebo pedagogickej funkcii. Vláda na stredajšom rokovaní už druhýkrát neschválila kandidatúru Františka Palka na post generálneho riaditeľa ÚFT. Dôvodom bolo nesplnenie kritéria päťročnej praxe v oblasti finančníctva, keďže podľa vicepremiéra Ivana Mikloša mu do splnenia tohto kritéria chýbajú dva mesiace. Asociácia správcovských spoločností spolu s Asociáciou obchodníkov s cennými papiermi navrhli podľa svojich slov ministrovi financií Františkovi Hajnovičovi ďalšieho kandidáta Ivana Boledoviča, nomináciu ktorého však minister na vláde nepredložil.

Voči nominácii F. Palka boli tiež výhrady týkajúce sa možného konfliktu záujmov, keďže jeho manželka pôsobí ako riaditeľka Strediska cenných papierov SR (SCP). Podľa Mikloša by sa konflikt záujmov dal vyriešiť tak, že by minister financií by odvolal Emíliu Palkovú z funkcie šéfky SCP.

Generálne zhromaždenie AOCP vyjadruje hlboké znepokojenie nad nezodpovedným prístupom MF SR pri predkladaní návrhov na menovanie funkcionárov úradu pre finančný trh.

Neochota navrhnúť vláde vhodného kandidáta na post generálneho riaditeľa paralyzuje činnosť dohľadu nad finančným trhom a znižuje dôveru slovenského finančného trhu v očiach zahraničných investorov a EÚ. Apelujeme na ministra financií, aby prehodnotil svoj postoj k obsadeniu postu generálneho riaditeľa ÚFT, píše sa vo vyhlásení asociácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS