ČLÁNOK
Mertlíkova demisia vyvolala na českých trhoch pokles
10. apríla 2001

České finančné trhy zareagovali na správu o rezignácii ministra financií ČR Pavla Mertlíka poklesom. „Destabilizácia politickej scény má vždy vplyv na finančné trhy. Je to zjavné aj na utorkovom vývoji akcií, dlhopisov a koruny,“ uviedol David Marek z Patria Finance.

Hoci bola na českom akciovom trhu od rána pozitívna nálada a akcie rástli, po oznámení Mertlíkovej demisie prudko klesli. „Pre akcie to bol šok,“ povedal Jan Langmajer z Atlantik FT. Zakrátko sa však prepad zastavil. Zaujímavý bol vývoj akcií privatizovaných spoločností. „Zatiaľ čo spoločnosti, ktoré majú privatizáciu istú, v súčasnosti skôr posilňujú, akcie kontroverznej energetiky ČEZ a Unipetrol výrazne oslabili,“ skonštatoval J. Langmajer. Dlhopisový trh reagoval na demisiu miernym poklesom a česká koruna v utorok naobed oslabila na 34,80 CZK/EUR.

Podľa Libora Ševčíka z Liberálneho inštitútu by rezignácia ministra Mertlíka nemala mať v krátkodobom horizonte výraznejší vplyv na pohyb koruny. „Dlhodobo to nebude znamenať nič. Na chod ekonomiky by to nemalo mať žiadny vplyv,“ uviedol Ševčík. Na tom sa zhodujú aj ostatní analytici. „Koruna by mala vďaka prílivu zahraničného kapitálu naďalej posilňovať,“ zdôraznil Marek.

Česká vláda v pondelok opäť zamietla Mertlíkové návrhy na privatizáciu českých energetických spoločností. Podľa ohlasov analytikov nemal Mertlík vo vláde pre svoje návrhy potrebnú podporu, a preto odstúpil. „Pre stabilitu finančných trhov bude teraz rozhodujúce, kto a kedy na Mertlíkovo miesto nastúpi,“ uzavrel Langmajer.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS