ČLÁNOK
Merrill Lynch zvýšila hodnotenie akcií tranzitívnych trhov
30. apríla 2001

Spoločnosť Merrill Lynch zvýšila celkové hodnotenie tranzitívnych trhov v rámci svojho globálneho akciového portfólia na stupeň „underweight“ zo stupňa „neutral“. Vo svojej správe to oznámil odborník pre stratégie Ed Butchart.

„Výrazné znižovanie amerických úrokových sadzieb nás dostalo do priaznivých oblastí v rámci globálneho cyklu pre tranzitívne trhy,“ oznámil Butchart. Americká centrálna banka Federal Reserve znížila v tomto roku sadzby štyrikrát s cieľom zabrániť prudkému spomaľovaniu rastu americkej ekonomiky. Z modelu spoločnosti Merrill Lynch pre tranzitívne trhy vyplýva, že po redukcii úrokových sadzieb v USA akcie na tranzitívnych trhoch zvyčajne rastú. Butchart dodal, že na tranzitívnych trhoch, predovšetkým v Argentíne a Turecku, sa síce vyskytli komplikácie, problémy v Argentíne však budú pravdepodobne trvať krátko. „Najhoršie, čo by sa mohlo tranzitívnym trhom stať, by nebolo prehĺbenie krízy v Argentíne, ale skôr pretrvanie celkovej neistoty,“ povedal Butchart. Argentína sa na globálnych tranzitívnych aktívach podieľa iba 1,6 %.

Merrill Lynch hodnotí Áziu stupňom „overweight“ a Latinskú Ameriku „modest overweight“. Príčinou udelenia hodnotenia „underweight“ pre tranzitívnu Európu je neochota Európskej centrálnej banky znížiť úrokové sadzby. Taiwan a Južná Kórea sú trhy, na ktorých by si mali investori zvyšovať pozície vzhľadom na očakávaný býčí trend. Priaznivo by si mali počínať aj trhy v Rusku a Južnej Afrike, ktoré majú v portfóliu Merrill Lynch hodnotenie „overweight“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS