ČLÁNOK
Merkelová chce s G8 bojovať proti daňovým rajom
14. februára 2013

Skupina ôsmich najvyspelejších ekonomík sveta (G8) bude bojovať proti daňovým rajom, pretože nadnárodné korporácie zneužívajú daňové systémy v Európe a USA, aby sa vyhli plateniu daní. Vyhlásila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová v prejave v severonemeckom meste Demmin.

  „Nie je správne, že gigantické globálne spoločnosti tu v Nemecku, v celej Európe, v USA a v iných krajinách majú obrovské objemy predaja, dane však platia niekde v maličkom daňovom raji. Budeme preto bojovať, aby sme tento rok na summite G8 vo Veľkej Británii s daňovými rajmi skoncovali,“ povedala Merkelová. Dodala, že za to bude „musieť bojovať celý svet, inak sa to nepodarí“. Jej prejav je predzvesťou možných rokovaní aj na blížiacom sa víkendovom stretnutí ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk krajín G20 na summite v Moskve.

Viaceré vlády čelia rastúcej nespokojnosti občanov z toho, že nadnárodné spoločnosti využívajú rozdiely v národných daňových systémoch na zníženie nákladov a krajiny ich nedokážu donútiť zaplatiť vyššie dane tam, kde reálne pôsobia. Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) so sídlom v Paríži v utorok vyzvala na urgentné prepracovanie medzinárodných pravidiel zdaňovania firemných ziskov, aby sa veľké firmy nemohli vyhýbať plateniu miliardových daní krajinám, ktorým v dôsledku krízy chýbajú financie. Nadnárodné spoločnosti podľa OECD stále častejšie svoje dane odvádzajú v iných krajinách, než kde vzniká väčšina ich príjmu, hoci od roku 2000 priemerná sadzba korporátnej dane v členských krajinách organizácie klesla z 32,6 % na 25,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS