ČLÁNOK
Menej peňazí z privatizácie SLSP odsunie vyplácanie dlhopisov
3. apríla 2001

Ak Fond národného majetku SR (FNM) nedostane celú čiastku vyčlenenú zo zdrojov z privatizácie Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP), môže to spôsobiť ďalšie odsunutie termínu vyplácania dlhopisov FNM. V reakcii na medializované informácie o možnom prerozdelení výnosov z privatizácie SLSP vládou to pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

Podľa TV Markíza chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši požiadať vládu o prerozdelenie týchto prostriedkov. Sociálnej poisťovni totiž chýbajú na vyplácanie dôchodkov približne 2 mld. Sk, ktoré jej nepoukázal rezort zdravotníctva. „V prípade iného rozhodnutia vlády sa ním budeme zaoberať, dnes je o tom zatiaľ predčasné hovoriť,“ komentovala situáciu T. Lesajová. Podľa jej vyjadrenia je FNM pripravený na začatie vyplácania dlhopisov týždeň po obdržaní prostriedkov za SLSP na účet fondu v Národnej banke Slovenska (NBS). Peniaze už sú podľa jej informácií na Slovensku, nie však v NBS ale v jednej z komerčných bánk, odkiaľ budú až po splnení formálnych náležitostí poukázané na účet v centrálnej banke.

Celkovo bude potrebné vyplatiť 1 921 058 kusov dlhopisov FNM pre 1 011 010 majiteľov dlhopisov. Záväzok FNM voči fyzickým osobám z toho predstavuje 14,932 mld. Sk a voči právnickým osobám 11,414 mld. Sk. Fond by tak mal do konca roka vyplatiť dlhopisy v hodnote 26,346 mld. Sk. Finančnými prostriedkami na vyplácanie dlhopisov by mal fond disponovať na začiatku druhého štvrťroka. Z výnosov z privatizácie Slovenskej sporiteľne to malo byť 4,175 mld. Sk a z úveru zo štátnou zárukou približne 6 mld. Sk. Chýbajúce prostriedky na výplatu fyzických osôb by fond mal získať z ďalšej privatizácie podielov vo Všeobecnej úverovej banke, Transpetrole alebo Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Ďalšou alternatívou je založenie akcií v majetku FNM, pričom ako najreálnejšie sa javí založenie akcií SPP ešte pred jeho privatizáciou, alebo založenie akcií Slovenských telekomunikácií. Fond však podľa správy s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať do konca roka dostatok prostriedkov na vyplatenie dlhopisov právnickým osobám. FNM preto deklaroval záujem prolongovať záväzky voči najväčším veriteľom až za horizont roku 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS