ČLÁNOK
Memorandum pre záujemcov o SPP je takmer hotové
24. septembra 2001

Informačné memorandum pre záujemcov o privatizáciu 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je už takmer kompletné. Záujemcovia ho však dostanú až po doplnení o stratégiu zvyšovania cien plynu. „Myslím si, že najneskôr do dvoch týždňov ju vláda schváli,“ povedal pre agentúru SITA člen predstavenstva pražskej pobočky spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB) Michal Šušák. CSFB je poradcom vlády pri privatizácii SPP.

Šušák potvrdil, že presná regulačná formula nemusí byť nevyhnutnou súčasťou memoranda. Prezident republiky zatiaľ nevymenoval členov regulačnej rady, teda najvyššieho orgánu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá má formulu potvrdiť. „Stačí, ak sa s ňou užší okruh záujemcov oboznámi v samotnej predajnej fáze. Tá začne hĺbkovým auditom v SPP, podľa jeho výsledkov predložia oficiálne ponuky,“ uviedol.

Medzinárodnú súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi vyhlásili koncom augusta. Privatizačný poradca CSFB očakáva predbežné ponuky na kúpu 49 % akcií ešte v októbri. Budúceho investora, či konzorcium investorov by mala vláda vybrať v závere tohto, prípadne na začiatku budúceho roka.

Privatizácie SPP sa chce zúčastniť spoločné konzorcium nemeckej spoločnosti Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej Snam. V medzinárodnom tendri mu bude konkurovať konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. Záujem naznačil aj ruský plynárenský gigant Gazprom, podľa denníka Financial Times možno očakávať aj účasť ďalšieho nemeckého koncernu E.ON. Neoficiálne sa ráta tiež s veľkými americkými spoločnosťami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS