ČLÁNOK
Memorandum o deblokáciách možno koncom apríla
21. marca 2001

Slovenský vládny kabinet uložil ministerstvu financií rokovať o memorande o deblokáciách ruského dlhu voči SR na tento rok. Podľa vládneho uznesenia by ho mal za Slovensko do konca apríla podpísať štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky alebo priamo rezortná ministerka Brigita Schmögnerová. Informoval o tom minister hospodárstva Ľubomír Harach. „Našou snahou je deblokovať v tomto roku dvojnásobný objem prostriedkov ako doteraz. V prípade nedodržania uvedeného termínu bude vláda o veci opäť rokovať, aby bol dodržaný pôvodný termín do konca júna,“ dodal minister.

Podľa šéfa rezortu hospodárstva v rámci rokovaní s ruskou stranou sa črtá tiež riešenie problému dovozu raketového systému S 300 na Slovensko. Podľa Ľ. Haracha skutočnosť, či ruská strana bude požadovať kompenzácie za jeho nerealizáciu, vyplynie až z jej postoja pri formulácii memoranda.

V minulom roku malo Slovensko v rámci oficiálnych kontraktov deblokovať 40 mil. USD z celkového dlhu Ruskej federácie voči SR. Mandát na deblokácie dostala Devín banka, ktorej sa však nepodarilo deblokovať ani polovicu tejto sumy. V polovici roka vláda tento rámec pritom zvýšila o ďalších 60 mil. USD s tým, že v prípade úspešnej deblokácie tejto sumy mala banka získať úver v hodnote 48 mil. USD, pričom zvyšných 12 mil. USD by jej pripadla ako provízia.

Minister hospodárstva predložil na stredajšie rokovanie vlády tiež doplnenú informáciu o prípade tzv. Duckého zmeniek. Podľa Ľ. Haracha existuje mechanizmus, ako oddeliť prípad od procesu reštrukturalizácie a privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, pričom na riešení ktorom pracujú aj naši poradcovia,“ informoval minister.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS